کمیسیون انتخابات: مواد اساس انتخاباتی تا یک هفته دیگر به ولایت‌ها ارسال می‌شود

(Last Updated On: آگوست 22, 2019)

 قرار است روند انتقال مواد اساس انتخاباتی، به ولایت‌های کشور، تا یک هفته دیگر آغاز شود.

مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات، با ابراز این مطلب همچنان تأکید می‌ورزند که اگر نهادهای دخیل در روند انتخابات، انتقال مواد اساس را در زمان تعین شده آن انجام ندهند، کمیسیون با چالش‌های جدی روبه‌رو خواهد شد.

میرزامحمد حق‌پرست، سخنگوی این کمیسیون، می‌گوید: “انتقالات بر مبنای تعهدات ارگان‌های ذی‌ربط صورت می‌گیرد. اگر ارگان‌های ذی‌ریط در وقت معین انتقالات نکنند کمیسیون با چالش روبه‌رو خواهد شد.”

مواد اساس انتخاباتی شامل؛ برگه‌های رأی‌دهی، دستگاه‌های بایومتریک ، فهرست رأی‌دهنده‌گان و برگه‌های نتایج می‌شود، مواد که بدون آن انتخابات برگزار شده نمی‌تواند. بر اساس جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست جمهوری، اکنون کمیسیون انتخابات، در حال بسته‌بندی مواد اساس انتخاباتی قرار دارد.

مسئولان در این کمیسیون، می‌گویند که در ششم ماه سنبله بسته‌بندی مواد اساس تمام شده و روند انتقال آن به ولایت‌ها به تاریخ ۸ سنبله آغاز خواهد شد.

در همین حال، نهادهای ناظر انتخاباتی، خواهان تدابیری و پیش‌گیری راه‌کار جدی در انتقال مواد اساس انتخاباتی  به ولایات به‌خاطر جلوگیری از تقلب و سوء استفاده در روز انتخابات استند.

یوسف رشید، رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، اظهار میدارد: “انتقال مواد اساس انتقال از کابل به ولایت دوباره به مراکز حایز اهمیت است که مورد دستبرد قرار نگیرد و یا کسانیکه نیت سو استفاده دارند انتقال به موقع باشد و دیگر اینکه   مصئونیت داشته باشند.”

با این حال، آگاهان امور، انتخاباتی از ضعف نظارت نهادهای ملی و جهانی و احزاب سیاسی از روند کارکرد کمیسیون انتخابات نگران اند و می‌گویند که ناظران انتخاباتی نباید در انتظار شریک ساختن معلومات از سوی کمیسیون باشند.

عبدالله احمدزی، رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات، می‌گوید: “باید مواد اساس تحت نظارت دقیق ناظرین ملی و بین المللی و احزاب سیاسی صورت گیرد که متاسفانه این گونه نیست نظارت خیلی ضعیف است.”

این در حالی است که نامزدان ریاست جمهوری نیز از تقلب و ضعف مدیریت در کمیسیون انتخابات انتقاد دارند و نگران تقلب در انتخابات ریاست جمهوری اند.

گزارشگر: دیانا صمدی

About Ariana News

Avatar

Check Also

واژگون شدن بس به دریا در بغلان ۶۰ کشته و زخمی برجا گذاشت

(Last Updated On: نوامبر 18, 2019) واژگون شدن یک عراده بس نوع ۴۰۴ به دریا، …