خبرهای تازه

کمیسیون انتخابات فهرست نهایی رای دهندگان را هفته آینده اعلام می کند

(Last Updated On: سپتامبر 21, 2018)

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید، بیش از هشت میلیون رای دهنده شامل دیتابیس بانک معلوماتی این کمیسیون شده و هفته آینده فهرست نهایی رای دهندگان را اعلام می کند.

روز های انگشت شمار برای رویا رویی تبلیغاتی بیش از 2000 نامزد احتمالی مجلس نمایندگان باقی است.

این روز ها کمیسیون هم سرگرم تهیه فهرست رای دهندگان و از این رهگذر کمیسیون معلومات 8.4 میلیون رای دهنده را وارد بانک معلوماتی کمیسیون کرده است.

سید حفیظ هاشمی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفت: “ما برای انتخابات شفاف نام بیش از 8.4 میلیون شهروند را وارد دیتابیس کرده ایم و این روند ادامه دارد و زمان پایان آن در هفته آینده فهرست نهایی را اعلام خواهیم کرد.”

کمیسیون که نتوانسته است تا اکنون رضایت احزاب سیاسی کشور را به دست آرد. احزابی که از 35 آدرس متفاوت وارد کارزا انتخاباتی می شوند بر شفافیت روند رای دهی و نتایج آن بی باورند.

عبدالرحمان اخلاقی، عضو رهبری جمعیت اسلامی افغانستان بیان داشت:”کمیسیون زمان را از دست داده است ما این زمان را به کمیسیون نگفتیم از دست بدهد بل او خودش با کند کاری این زمان را از دست داده است.”

کمیسیون باید به درازای 28 روز دیگر صندق برای رای دهی مردم بگذارد، آیا تا رسیدن به این مرحله کار های کمیسیون به خوبی اجرا خواهد شد.

محمد یوسف رشید،  رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان اظهار داشت: “کمیسیون مستقل انتخابات، حکومت و احزاب سیاسی باید تلاش بورزند که رای مردم به بازی گرفته نشود و با این رای مردم بتوانند زعیم ملی کشور شان آنچه که خودشان می خواهند را انتخاب کنند.”

کمیسیون مستقل انتخابات خواست احزاب یعنی رفتن به سوی انتخابات با شیوه انگشت نگاری را پذیرفته و تلاش های جریان دارد تا سیستم انگشت نگاری تا روز انتخابات آماده استفاده شود. 

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Check Also

دیوید هیل: امریکا رابطه اش با حمدالله محب را قطع میکند

(Last Updated On: مارس 19, 2019) یک مقام ارشد امریکای در یک تماس تلفنی با …