خبرهای تازه

کمیسیون انتخابات: سازمان ملل تا کنون برای برگزاری انتخابات هیچ همکاری نکرده است

(Last Updated On: دسامبر 23, 2017)

کمیسیون مستقل انتخابات امروز با انتقاد از سازمان ملل گفته است که این سازمان تا کنون هیچ همکاری محسوسی را برای برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی ها انجام نداده است.

این انتقاد پس از آن مطرح میشود که تاداماچی یماموتو، نماینده سرمنشی سازمان ملل در افغانستان روز گذشته در نشست شورای امنیت از کندکاری کمیسیون مستقل انتخابات ابراز نارضایتی کرد.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، دبیر کمیسیون مستقل انتخابات امروز، شنبه، دوم جدی، گفته است: ” تا کنون سازمان ملل هیچ همکاری ملموسی که در انتخابات تاثیر زیاد داشته باشد، با ما صورت نگرفته است.”

براساس طح تازه این کمیسیون، برای برگزاری انتخابات با بهره گیری از شناسنامه های کاغذی، ۲۹ میلیون دالر هزینه پیش بینی شده است.

این پیشنهاد حدود یک هفته قبل به حکومت سپرده شده اما عدم پرداخت این بودجه از سوی شریکان خارجی، از نگرانی اصلی کمیسیون است.

آقای صیاد در این مورد با ابراز نگرانی گفت: ” هنوزهم خوف ما این است که اگر بودجه در وقت و زمان آن فراهم ساخته نشود، طرح این کمیسیون مجبورا به چالش کشیده خواهد شد.”

در همین حال، شماری هم کمیسیون مستقل انتخابات را در امر پرداخت نشدن هزینه انتخابات مقصر پنداشته و اذعان میکند که این کمیسیون نتوانسته کارهای مقدماتی جهت جلب همکاری و کمک ها را فراهم کند.

یوسف رشید، رییس اجرایی دیدبان انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان در این مورد گفت: “”کمیسیون با بی برنامه گی و پراگندگی روبرو است از همین رو در وضعیتی استیم که سازمان ملل از کار کمیسیون مستقل انتخابات انتقاد می کند.”

در طرح نخست کمیسیون مستقل انتخابات، پیشنهاد برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و  شورا های ولسوالی ها با بکارگیری از سیستم بایومتریک شده بود اما شریکان انتخاباتی کمیسیون حاضر به پرداخت هزینه آن نشدند آنچه که این طرح را با ناکامی روبرو ساخت.

About Ariana News

Avatar

Check Also

ولسوال نام نهاد طالبان در بلخ کشته شد

(Last Updated On: سپتامبر 22, 2019)قول اردوی 209 شاهین با پخش خبرنامه ای از کشته …