کمیسیون انتخابات: رای دهنده گان میتوانند با کاپی شناسنامه ثبت نام کنند

(Last Updated On: می 28, 2018)

به دنبال افزایش نگرانی ‌ها از خطر ساز بودن نصب استیکر در شناسنامه ها، کمیسیون مستقل انتخابات در هماهنگی با حکومت تصمیم گرفته است که برچسپ استیکر را در کاپی شناسنامه ها بزند.

این کمیسیون با نشر خبرنامه‌ ای گفته است: “آن عده از شهروندان کشور که در مورد برچسب “تائیدی ثبت‌نام” بر شناسنامه های اصلی شان نگران بودند، بعد از این “استیکر تصدیق ثبت ‌نام” بر کاپی شناسنامه ها چسپانیده میشود”.

به گفته کمیسیون انتخابات، این تصمیم در مشوره  با احزاب سیاسی، بزرگان اقوام و جامعۀ مدنی اتخاذ شده است؛ اما شماری از احزاب ازین تصمیمابراز بی خبری میکنند.

نور رحمان اخلاقی، عضو رهبری حزب جمیعت بیان کرد: “استقلالیت کمیسیون زیر سوال است. ارگ در کار کمیسیون مداخله میکند و این جای نگرانی است. به ویژه زمانی که فکر می شود انتخابات ریاست جمهوری با همین ثبت نام برگزار میشود.”

مسعود ترشتوال،  سخنگوی شورای حراست وثبات تصریح کرد: “هرنوع اقدامی که شفافیت انتخابات را به چالش بکشد، معلوم دار است که نمی تواند اجماع لازم و اعتماد لازم را نسبت به نتایج انتخابات به میان بیاورد.”

این تصمیم پس از دیدار رییس جمهور با کمیشنران کمیسیون انتخابات گرفته شده و گفته می شود که شماری از کمیشنران با این تصمیم مخالفت کرده اند.

یوسف رشید، رییس اجرایی نهاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان افزود: “با تهدید، عقب نشینی ها و با فرمایشات ما نمیشود که پروسه را مدیریت کنیم. آنچه مهم است این است که درپی تصمیم ایستاد شویم و به نگرانی های مردم پاسخ بدهیم”.

کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی و ریاست جمهوری برای وضاحت بیشتر دراین زمینه حاضر به گفتگو نشدند. مرحلۀ نخست ثبت ‌نام رأی‌ دهندگان قرار بود روز یکشنبه ۲۳ ثور خاتمه یابد؛ اما کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته این روند را برای یک ماه دیگر تمدید کرد.

بربنیاد آمار کمیسیون مستقل انتخابات از آغاز روند ثبت نام تا روز پنجشنبه بیش از یک ‌و نیم میلیون تن ثبت نام کرده اند.

گزارشگر: شاپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

منابع: قرار است وزارت دولت در امور صلح از سوی ارگ ایجاد شود

(Last Updated On: ژوئن 16, 2019) قرار است وزارت دولت در امور مصالحه، از سوی …