کمیسیون انتخابات: در مورد تصمیم اخیر کمیسیون شکایات انتخاباتی غور خواهیم کرد

(Last Updated On: نوامبر 20, 2018)

کمیسیون انتخابات در مورد تصمیم کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی از بهر باطل اعلام کردن آرای ۱۵۴ محل رای دهی غور خواهد کرد. 

این در حالی است که کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی پس از بررسی بیش از ده هزار شکایت، آرای ۱۵۴ محل رای دهی را باطل اعلام کرد.

با آنکه کمیسیون مستقل انتخابات می‌پذیرد که این تصمیم از صلاحیت های کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی است، اما تاکید بر این دارد که بر اساس قانون حق نظارت بر این تصمیم را دارد.

بر اساس ماده ۱۵۶ قانون اساسی؛ کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی با کمیسیون مستقل انتخابات برای اداره و نظارت بر هر نوع انتخابات مراجعه به آرای عمومی مردم در کشور مطابق به احکام قانون تشکیل میگردد، که بر اساس قانون، رسیدگی به شکایت های انتخاباتی و تصمیم در مورد آن از وظایف کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی است.

عبدالوحید فرزه‌یی یکی از حقوقدانان به این باور است: “ابطال آرای مراکز مختلف از صلاحیت های کمیسیون شکایات است که چه وقت به آن رسیدگی و یا باطل می‌کند. در صورتیکه کارمندان تخلف و تخطی یا جرم انتخاباتی را انجام دهد، برکناری آنان نیز از صلاحیت های کمیسیون شکایات است.”

با این حال نهادهای ناظر انتخاباتی میگویند که هر تصمیم کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی باید بر مبنای اسناد معتبر باشد.

حبیب الله شینواری عضو دیدبان انتخابات شفاف افغانستان میگوید هر تصمیمی را که کمیسیون شکایت های انتخاباتی میگیرد باید اسناد معتبر را با همه شریک کند.

با این همه قرار است کمیسیون مستقل انتخابات نتایج ابتدایی انتخابات مجلس نمایندگان ۳۲ ولایت را در دوم قوس و از ولایت کابل را در دهم قوس اعلام کند.

About Ariana News

Check Also

دومین نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین در کابل

(Last Updated On: دسامبر 15, 2018) کابل بروز( شنبه ۲۴ قوس) میزبان دومین نشست سه …