کمیسیون انتخابات: تا اکنون شمار رای دهنده گان خیالی انتخابات روشن نیست

(Last Updated On: آگوست 31, 2018)

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید تاکنون نتوانسته شمار رای دهنده‌گان خیالی انتخابات را روشن سازد.

بانک اطلاعاتی کمیسیون مستقل انتخابات که قرار است اطلاعات 9 میلیون واجد شرایط رای دهی برای انتخابات را در خود ثبت کند. این بانک تاکنون اطلاعات نزدیک به پنج میلیون رای دهنده را ذخیره کرده اما هنوز شمار واجدان شرایط واقعی و خیالی رای دهی را نتوانسته روشن بسازد.

سید حفیظ الله هاشمی دبیر کمیسیون مستقل انتخابات گفت:”خیالی تاکنون دقیق روشن نیست، در اخیر روز بر تان می گویم که چقدر مردم خیالی است نزدیک به پنج میلیون وارد سیستم شده است.”

از دید کمیسیون مستقل انتخابات شمار رای دهندگان خیالی وقتی روشن می شوند که بانک اطلاعاتی، اطلاعات تمام 9 میلیون واجد شرایط را ذخیره کند و پس از آن فهرست رای دهنده گان ایجاد شود.

اما نوع نگاه نهاد های ناظر انتخاباتی در مورد چگونگی تفکیک واجدان شرایط واقعی با خیالی رای دهی گونه ای دیگریست.

یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان گفت:”اگر اطلاعات بانک اطلاعاتی کمیسیون مستقل انتخابات با بانک اطلاعاتی اداره ثبت احوال نفوس دقیق تلفیق نشوند، به هیچ صورت نمی شود که واجدان شرایط خیالی از واقعی تفکیک شوند.”

خرید و فروش شناسنامه ها و استیکر های انتخاباتی و برخی دیگر تقلب های پیشا انتخابات مواردیست که به باور نهاد های ناظر بر روند های انتخاباتی، کل 9 میلیون واجد شرایط رای دهی را واقعی نشان نمی دهد از همین رو نگرانی از تقلب در انتخابات پیشرو همچنان پابرجاست.

نعیم ایوب زاده رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان بیان داشت: “بدون شک که واجدان شرایط نمی تواند 9 میلیون باشد کمیسیون مستقل انتخابات نمی تواند واجدان شرایط خیالی را با واقعی تفکیک کند.”

تاکنون چندین بار وجود صد ها شناسنامه جعلی استیکر دار رسانه ای شده آنچه که احزاب سیاسی را وادار ساخته تا در برابر نظام و رویکرد کنونی انتخاباتی دیوار مخالفت آباد سازند اما به تازه گی کمیسیون مستقل انتخابات و اداره ثبت احوال نفوس میخواهند که با مقایسه اطلاعات بانک های اطلاعاتی دیگر، رای دهندگان خیالی را از واقعی جدا سازند.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Check Also

منابع: بودجه انتخابات از سوی سازمان ملل به‌ گونه مشروط پرداخت می‌شود

(Last Updated On: می 22, 2019) سازمان ملل، هزینه انتخابات ریاست جمهوری، ششم میزان سال …