کمیسیون انتخابات به استفاده از سیستم بایومتریک بی باور است

(Last Updated On: اکتبر 11, 2018)

کمیسیون مستقل انتخابات به شفافیت انتخابات با استفاده از سیستم بایومتریک بی باور است و میگوید که نمیتواند یک انتخابات صد در صد شفاف را ضمانت کنند. 

رییس این کمیسیون میگوید که کم وکاستی ها با استفاده از این سیستم وجود دارد و تنها در صورت مسولیت پذیری همه نهاد ها ممکن هشتاد درصد شفافیت تضمین شود.

عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون انتخابات گفت: “این ادعا را نداریم که ما صد در صد با استفاده از بایومتریک شفافیت را به وجود  می آوریم. باز اول است که ما در یک زمان بسیار کوتاه از این سیستم کار میگریم .”

فن آوری بایومتریک در یک مدت کوتاه و خیلی زود وارد روند انتخابات مجلس نمایندگان شد و اینک کمیسیون هم می گوید که از این فن آوری به گونه آفلاین استفاده می شود و این موضوع باعث نگرانی جدی میان ناظران انتخاباتی شده است. به باور آنان استفاده از سیستم انگشت نگاری به گونه آفلاین زمینه تقلب را مهیا می کند.

فضل احمد معنوی، رییس پیشین کمیسیون انتخابات تصریح کرد: “در یک فضای تنگ سیاسی استفاده از سیستم بایومتریک تصمیم گرفته شد. یک حکومت که اراده می کند باید همان کار را کند.”

ظاهرن نظارت نهاد های ناظر نشان داده است که کمیسیون انتخابات به گونه کامل استقلایت ندارد و هنوز شعاع سیاسی حکومت در کمیسیون اثر گذار است.

 نعیم ایوب زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان اضافه کرد: “تنها بایومتریک مشکل نیست. مشکل مدیریتی است، مشکل امنیتی و سیاسی است. حکومت هم چالش است که در تصمیم گیری در طرح و فیصله ها نفوذ دارد.”

نهاد های ناظر نگرانی دارند که نمی توانند به گونه درست  از روند انتخابات نظارت کنند.  

گزارشگر: سمیرا ظفری

About Ariana News

Check Also

دیوید هیل: امریکا رابطه اش با حمدالله محب را قطع میکند

(Last Updated On: مارس 19, 2019) یک مقام ارشد امریکای در یک تماس تلفنی با …