خبرهای تازه

کمیسیون انتخابات بر تأمین شفافیت در برگزاری انتخابات تأکید می‌ورزد

(Last Updated On: آگوست 12, 2019)

 مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که بیش از ۱۱میلیون برگه رأی‌دهی را برای انتخابات ریاست جمهوری، آماده کرده اند.

مسئولان در این کمیسیون می‌گویند که هم‌زمان با این دستگاه‌های تازه بایومتریک با هزینه ۱۳ میلیون ایرو نیز خریداری شده است تا شفافیت در این روند تأمین شود.

حبیب الرحمان ننگ، رئیس دبیرخانه این کمیسیون، می‌گوید: “برگه‌های رأی‌دهی تمام اش در زیر چاپ است که ۱۱ میلیون ۱۸۵هزار برگه رأی‌دهی می‌شود چاپ اش تکمیل است به‌زودی به کابل رسیده در دوبی چاپ می‌شود.

در همین حال، این نهاد نزدیک به ۱۹۰۰۰ دستگاه بایومتریک را از اداره احصائیه تسلیم شده و نزدیک به ۳۰۰۰ دستگاه دیگر در این اداره باقی مانده است.

آقای ننگ، می‌افزاید: “تمام دستگاه‌ها به کابل رسیده، در حدود سیزده میلیون یورو می‌شود، بدون از خریداری سیمکارت‌های که روز انتخابات استفاده می‌شود.”

اما، به باور نهادهای ناظر انتخاباتی، کمیسیون مستقل انتخابات، نباید برگه‌های رأی‌دهی را بیشتر از رقم رأی‌‎دهنده‌گان چاپ کند.

نعیم اصغری، عضو بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، اظهار می‌دارد: “چاپ اوراق بیشتر غیراقتصادی است و دیگر این که باید مطابق فهرست رأی‌دهنده‌گان اوراق چاپ می‌شد و این کار تقلب را به‌میان می‌آرود.”

کمیسیون مستقل انتخابات، از سرعت در پیش‌برد کارهای عملیاتی این نهاد اطمینان می‌دهد در حالی‌که  ناظران انتخاباتی، این کمیسیون را به ناتوانی در پیش‌برد امور کاری انتخابات متهم می‌کنند.

گزارشگر: دیانا صمدی

About Ariana News

Avatar

Check Also

تیم عبدالله: بدون رسیدگی به تقلب های انتخاباتی اعلام نتایج ابتدایی برای ما قابل قبول نیست

(Last Updated On: دسامبر 11, 2019)دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» هشدار می‌دهد که بدون رسیدگی …