کمیسیون انتخابات از جا دادن مراکز ناامن رأی‌دهی در فهرست مراکز امن هشدار میدهد

(Last Updated On: سپتامبر 17, 2019)

کمیسیون مستقل انتخابات، از جا دادن شماری از مرکزهای ناامن رأی‌دهی در فهرست مرکزهای امن هشدار می‌دهد.

شریکان انتخاباتی، امروز(سه شنبه، ۲۶ سنبله) در یک نشست ملی انتخابات، چالش‌ها وفرصت‌ها دربرابر برگذاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان را به بحث گرفتند.

حواعلم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید: “تمامی شرکای انتخاباتی مسئولیت دارند تا کمیسیون انتخابات را در برگزاری این روند هم‌کاری کنند”.

در همین حال، مسئولان در این کمیسیون می گویند نهادهای امنیتی گزارش دقیق از مرکزهای امن رای‌دهی را برای شان شریک نساخته اند.

مولانا محمد عبدالله، یک عضو این کمیسیون، اظهار میدارد: “نهادهای امنیتی گزارش دقیق از مراکز امن ندارند، مراکزی را که زیر تهدید استند برای مراکز امن گزارش داده اند”.

از سوی هم، آقای عبدالله، ادعا می‌کند که روند گزینش در کمیسیون مستقل انتخابات بر بنیاد مسایل تباری، زبانی و دخالت‌های بیرونی صورت می‌گیرد آن چه که به گفته او  سلامت انتخابات را آسیب جدی می‌رساند.

آقای عبدالله، همچنان، مداخله حکومت در کار گزینش افراد در این نهاد را بحران زا می‌داند. بربنیاد مدارک رهبری کمیسیون، هرچند بارها خواهان پایان سرپرستی در معاونیت عملیاتی این کمیسیون شده اند، اما این درخواست‌ها از سوی حکومت نادیده گرفته شده است.

آقای عبدالله می‌افزاید: “اگر مداخلات در این کمیسیون متوقف نشود، روند انتخابات به شدت آسیب خواهد دید”.

با این همه، پیش‌تر نهادهای امنیتی گفته بودند که نزیک به ۵۰۰۰ مرکز رای‌دهی در روز انتخابات در سراسر کشور باز خواهد بود.

قرار است در تا چند روز دیگر انتخابات آزمایشی از بهر آسیب‌شناسی کارشیوه انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود که با برگزاری این روند، عمل‌کرد ابزار  شناخت بایومتریک و ذخیرگاه مرکزی این ابزارها به آزمایش گرفته خواهد شد.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

کشته و زخمی شدن ۸ عضو یک خانواده در نتیجه حملات هوایی – بغلان

(Last Updated On: آوریل 4, 2020)روز گذشته بر اثر حملات هوائی دو عضو یک خانواده …