خبرهای تازه

کمیسیون انتخابات از احتمال تمدید روند نام نویسی رای دهندگان خبر می دهد

(Last Updated On: آوریل 21, 2018)

از آغاز این روند تا پایان روز جمعه، بیش از ۱۸۹ هزار شهروند در مرکز های ۳۴ ولایت برای شرکت در انتخابات پیشرو نام نویسی کرده اند؛ رقمی که کمیسیون به آن خوشنود نیست و از احتمال تمدید این روند در مرکز های ولایت ها خبر می دهد.

ملیحه حسن کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات گفت:” نارضایتی مردم از نحوه حکومتداری، عملکرد مجلس نمایندگان و کندی برنامه های کمیسیون مستقل انتخابات روی این روند نقش داشته است.”

 ولایت های با بلند ترین شمار ثبت نام شده گان برای انتخابات؛ در رده نخست کابل با ۶۰۲۴۴ ثبت نام شده قرار دارد. به ترتیب در کندهار با بیش از ۲۷، هرات با بیش از ده هزار و بلخ با بیش از نه هزار ثبت نام شونده قرار دارند.

با این حال، در درازای یک هفته، تنها ۲۲۷ شهروند در میدان وردگ نام نویسی کرده اند، نورستان، بدخشان و پنجشیر هم دیگر ولایت های با کم ترین شمار ثبت نام شده گان اند.

مولا محمد پیمان آگاه سیاسی بیان داشت: “با همین طرح را که کمیسیون در پیش گرفته است، هیچ کس نخواهد تقلب کرده بتواند، چرا که شخص خودش با تذکره اش حاضر می شود و در تذکره اش استیکر می چسپانده می شود.”

  نگرانی از کم رنگی مردم در روند نام نویسی رای دهندگان روز افزون بیشتر می شود اما همین روند است که شمار واقعی و منطقی رای دهندگان را در سراسر افغانستان روشن می سازد و دریچه ی برای جلوگیری از تقلب در انتخابات پنداشته می شود.

شاه محمود مل عضو دیدبان انتخابات افغانستان اظهار داشت:”ما شک برای برگزاری انتخابات داریم این به معنای برخورد نادرست در برابر انتخابات نیست.”

 در انتخابات های پیشین، شمار واجدان شرایط رای دهی بیش از ده میلیون تن گفته شده بود اما نوع برخورد شهروندان در روند نام نویسی رای دهندگان، ارقام بالای واجدان شرایط رای دهی ناممکن نشان می دهد.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

دیدار رئیس جمهور غنی با راس ویلسون و جنرال اسکات میلر  

(Last Updated On: ژانویه 26, 2020)به اساس خبرنامه ارگ، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، …