کمیسیون انتخابات آخرین تصمیم خود درباره انتخابات غزنی را فردا اعلام میکند

(Last Updated On: جولای 6, 2018)

کمیسیون مستقل انتخابات میگوید که آخرین تصمیم درباره انتخابات غزنی را فردا اعلام خواهد کرد.

اعضای کمیسیون انتخابات اظهار نمودند که بعد از سپردن طرح حوزه یی ساختن ولایت غزنی به  دولت و ادارات ذیربط در حکومت، روز شنبه و یکشنبه هر دو طرح از طرف کمیسیون تصویب شده و رسماً اعلام خواهد شد.

حفیظ الله هاشمی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفت: “امید وار هستیم روز شنبه و یک شنبه ما بتوانیم هردوی آن را تصویب و رسماً اعلام کنیم.”

 نماینده‌ گان غزنی برگزاری انتخابات مجلس نماینده‌ گان و شورا های ولسوالی‌ ها را به گونۀ حوزه‌ یی در این ولایت غیر قانونی و تبعیض آمیز میدانند.

عارف رحمانی، نماینده مردم غزنی بیان کرد: “به هیچ وجه اجازه نمی دهیم. تسلیم یک تصمیم تبعیضی و زورگویانه نمی شویم. ما پیش از پیش بر آقای غنی، حکومت وحدت ملی و کمیسیون انتخابات اتمام حجت کردیم. غنی و کمیسیون به هوش بیایند، کوشش نکنند دست به اقدامی بزنند که ما را به پرتگاه بحران ببرد که کسی فرجام اش را نمی داند.”

با این حال نهاد های ناظر تاکید میکند که کمیسیون مستقل انتخابات باید قناعت بزرگان مردم غزنی را بدست بیاورد و بعداً دست به چنین عملکرد بزند.

حبیب الله شینواری، مدیر موسسه دیدبان انتخابات و شفافیت افغانستان اضافه کرد: “اگر کمیسیون سر به خود این طرح را تصویب کند، مشکل غزنی حل نمی شود. این بحران گسترش پیدا می کند. حتا به دیگر ولایت ها سرایت می کند.”

حکومت در یک طرح تازه برای جلوگیری از اتفاق سال ۲۰۱۰ ولایت غزنی را مستثنا قرار داده و به سه حوزه انتخاباتی تقسیم کرده است. حقوق دان ها این طرح را مغایر قانون انتخابات و دیگر قوانین نافذ می دانند.

گزارشگر: دیانا صمدی

About Ariana News

Avatar

Check Also

حمله طالبان بر پایگاه نظامی بگرام؛ یک تن کشته و ۶۳ نفر زخمی شدند

(Last Updated On: دسامبر 11, 2019) در حمله‌ی موتربمب بر پایگاه نظامی بگرام ، یک …