هدف قرار دادن خبرنگاران بخشی از عملیات جنگی امسال طالبان است

(Last Updated On: می 1, 2018)

کمیته مصئونیت خبرنگاران می گوید هدف قرار دادن خبرنگاران جز از عملیات جنگی سال جاری طالبان و دیگر گروه های هراس افگن است.

نجیب الله شریفی، رییس کمیته مصئونیت خبرنگاران به روز سه شنبه گفت: “هدف قرار دادن خبرنگاران جز از بسته جنگی طالبان امسال است. هرچند گروه داعش مسئولیت این حمله را گرفته اما چه تفاوتی بین داعش و طالب وجود دارد.”

نهاد های حامی خبرنگاران حمله دیروز داعش را که در آن 29 تن بشمول 9 خبرنگار جان باختند و ده ها تن دیگر زخمی شدند وحشیانه و ضد بشری میدانند و هدف از نشانه گرفتن کارمندان رسانه ای را بدست گرفتن فضای اطلاعاتی رسانه های افغان از سوی هراس افگنان عنوان می کنند.

همچنان، پس از این رویداد نشست کمیته مشترک مصوونیت خبرنگاران با مشاور شورای امنیت ملی برگزار شد و روی مصوونیت خبرنگاران و امداد رسانی به خانواده های خبرنگاران که به روز دوشنبه جان باخته و زخمی شدند گفتگوشد.

در همین حال رییس اجرایی کشور با نکوهش این حمله از نهاد های امنیتی می خواهد در تامین امنیت مردم تلاش کنند.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور در نشست شورای وزیران اظهار داشت: “تروریست ها دشمنان همه مردم افغانستان اند نزد آنها تفکیک نظامی و غیر نظامی مسئله قوم، مذهب و حقوق بشر در بین آنها نیست. فقط جنایت می کنند مسئولین امنیتی با وجود تکرار حوادث بیشتر از آن چی کرده اند، توجه داشته باشند.”

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله در مورد امنیت خبرنگاران می گوید: “در مورد تامین امنیت خبرنگاران باید یک طرح جامع ساخته شود از سوی فدراسیون خبرنگاران که چطور بتوانیم تامین امنیت کنیم و کدام نقاط را زیر پوشش خبری در نظر بگیریم.”

کاخ ریاست جمهوری نیز بار دیگر این حمله را نکوهش کرده و از آغاز بررسی ها در این باره سخن میزند.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری می گوید: “ما به سطح افغانستان به تمامی نهاد های امنیتی دستور تامین امنیت خبرنگاران را صادر کرده ایم و حمله دیروز به گونه جدی بررسی خواهد شد.”

در بیش از یک دهه گذشته بیش از 90 خبرنگار در افغانستان جان باخته اند. اما همواره کارکرد نهاد های امنیتی برای تامین امنیت خبرنگاران و از بررسی نشدن پرونده های قتل آنان با پرسش های جدی روبرو بوده است.

گزارشگر: فواد ناصری

About Ariana News

Check Also

دیدار عبدالله عبدالله با معاون وزیر دفاع جرمنی

(Last Updated On: آوریل 25, 2019) ریاست اجرائیه در اعلامیه‌ی می‌گوید که عبدالله عبدالله، رییس …