خبرهای تازه

کمیته خانواده های مکتب های افغان – ترک به حکومت هشدار داد

(Last Updated On: آگوست 2, 2018)

کمیته خانواده های مکتب های افغان – ترک به حکومت هشدار می دهد که اگر جلو «دسیسه سازی» در برابر این مکتب ها را نگیرد، شاهد عواقب ناگوار خواهند بود.

آنان حمله بر مکتب افغان ترک در شهر شبرغان را تخطی خوانده و از حکومت می خواهند که این پرونده را به گونه بی طرفانه بررسی کند.

کمیته خانواده های افغان – ترک همچنان از حکومت خواستار حمایت از این مکتب ها اند.

صدیق الله توحیدی، عضو کمیته اولیا مکتب های افغان – ترک به روز پنجشنبه گفت: “از حکومت می خواهیم که از سفیر ترکیه وضاحت بخواهند که ما چی کار تروریستی انجام دادیم.”

راه یافتن 99 درصد از دانش آموزان این مکتب ها در سال روان به دانشگاه ها حمایت از این مکتب ها را بیشتر ساخته است.

یوسف پشتون، یک عضو دیگر کمیته اولیا افزود: “مکتب‌ی که برای ما اول نمره کانکور را داده است، این مکاتب را می خواهند از ما بگیرند.”

گلبهار، استاد مکتب های افغان – ترک اظهار داشت: “اگر این مکتب ها را افغانستان از دست دهد، دیگر ممکن نخواهد بود که این گونه چانس نصیب مردم افغانستان شود.”

تهمینه پاینده، بانوی که در میان 175 هزار دانش آموز مقام نخست را در کانکور امسال از آن خود کرده است بر بالنده گی این مکتب ها افزوده است. بانو پاینده بخشی از پیروزی اش را وابسته به تلاش های استادانش در لیسه نسوان افغان – ترک دانسته و مخالف واگذاری مکتب های افغان – ترک به بنیاد معارف ترکیه است.

او در مورد به آریانانیوز گفت: “ما از این مکتب بسیار آموختیم. نباید این مکتب ها به نهادی داده شود که کارکردش هنوز مشخص نیست.”

مکتب های افغان – ترک از 23 سال بدینسو در افغانستان فعالیت می کنند اما پس از کودتای نافرجام ترکیه، دولت ترکیه از افغانستان خواست که مسئولیت این مکتب ها را به معارف ترکیه بدهند.

گزارشگر: سمیرا ظفری

About Ariana News

Avatar

Check Also

شورای امنیت: تلاش‌ها در داخل و بیرون بخاطر صلح جریان دارد

(Last Updated On: اکتبر 16, 2019) هماهنگ‌سازی‌ها، در سطح ملی و جهانی، برای روند صلح …