خبرهای تازه

کلاهای چینی تولیدات داخلی را جاگزین می شوند : بازرگانان

(Last Updated On: سپتامبر 30, 2016)

5شماری از بازرگانان افغان به دعوت چین عازم این کشور شده اند، اتاق تجارت وصنایع هدف این سفر را توسعه روابط تجاری میان دو کشور گفته است.

شماری از بازرگانان می گویند اگر حکومت نظارت جدی از افزایش روابط تجاری با چین نداشته باشد تولیدات ناچیز داخلی هم از میان خواهد رفت ، اما وزارت تجارت از تدوین برنام های جدید برای حمایت از تولیدات داخلی سخن می گوید.

اتاق تجارت و صنایع می گوید نزدیک به ۵۰ بازرگان افغان به دعوت چین به آن کشور سفر کرده اند برخی منابع می گویند شماری از سرمایه گذاران چینایی نیز به سرمایه گذاری در افغانستان علاقمندی نشان داده اند .

صیام پسرلی سخنگوی اتاق صنایع و تجارت میگوید ” نزدیک به ۵۰ تاجر ما به چین رفته است تا روابط تجاری با بازرگانان چین توسعه یابد و چین به سرمایه گذاری در افغانستان علاقمند شود”.

اما آگاهان امور اقتصادی نگران توسعه روابط تجاری با چین اند، به باور انان اگردر روابط تجاری با چین از دقت کار گرفته نشود صنایع داخلی با رکود مواجه خواهند شد.

سید مسعود استاد دانشگاه گفت ” ما از آمدن ریل چین به افغانستان خیلی خوشحالیم اما به عواقب ان فکر نکرده ایم وزارت تجارت باید از دقت کار گیرد تا نشود که تولیدات داخلی نابود شود مه واقعا نگران این مساله هستم “.

ازسوی دیگر وزارت تجارت نیز سفر بازرگانان افغان را به چین سودمند ارزیابی می کند مسوولان دراین وزارت می گویند هرچند نگران عدم تناسب تجارت میان دو کشور اند اما برای حمایت تولیدات داخلی برنام های روی دست می باشد.

محمد قربان حقجو معین وزارت تجارت و صنایع گفت ” ما درمورد تولیدات داخلی نگران هستیم اما ما خواستم که ازطریق خط آهن انتقال سنگ های قیمتی را افزایش دهم تا دربخش معادن سرمایه گذاری شود”.

آگاهان امور اقتصادی تاکید دارند که در مسیر توسعه روابط تجاری با همسایه ها نباید تولیدات داخلی زیان ببیند این آگاهان از نهاد های مسوول به ویژه وزارت تجارت می خواهند که دراین زمینه بیشتر نظارت داشته باشد.

گزارشگر: اسلم حجاب

About Ariana News

Avatar

Check Also

سفیر افغانستان در امریکا از خروج زودهنگام نظامیان خارجی ابراز نگرانی می‌کند

(Last Updated On: اکتبر 17, 2019) رویا رحمانی، سفیر افغانستان در ایالات متحده امریکا، از …