خبرهای تازه

«کشت مواد مخدر ۶۳ در صد در مقایسه با سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است»

(Last Updated On: می 21, 2018)

یافته های تازه نشان می دهد که کشت مواد مخدر ۶۳ در صد در مقایسه با سال ۲۰۱۶ در افغانستان افزایش یافته است.

با وجود کمک های میلیونی برای مبارزه با مواد مخدر، این پدیده نه تنها که کاهش نیافته بل سالانه میلیون ها دالر از رهگذر آن به جیب هراس افگنان واریز می کند.

وزارت مبارزه با مواد مخدر و دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل سروی را انجام دادند که بر بنیاد آن میزیان تولید مواد مخدر در سال ۲۰۱۷ میلادی ۶۳ درصد افزایش یافته است.

 به اساس این گزارش در این سال مقدار تولید مواد مخدربه نه هزار تن رسیده است.

مارک کهولن، رییس دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل بیان داشت:”ما شاهد افزایش بی سابقه کشت مواد مخدر در افغانستان بودیم ۲۸ هزار هکتار زمین کشته شده که ۶۳ درصد افزایش را  نسبت به سال ۲۰۱۶ نشان می دهد.”

وزارت مبارزه با مواد مخدرمی گوید مبارزه با این پدیده نیازمند مبارزه منطقه یی و جهانی نیز می باشد که به گفته آنان ناامنی، عدم حاکمیت دولت، نبود فرصت های شغلی و اندک بودن منابع برای آنان سبب گسترش تولید و گشت مواد مخدر در داخل کشور شده است.

جاوید احمد قایم، معین پالیسی وزارت مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت:”وقتی تمام منطقه نتواند راهبرد جامع و سالم منطقه یی را طرح کنند مشکل است که ما یک کشور را محکم گیریم که چرا بالیسی تان نتیجه نمی دهد تقاضا زیاد است هنوز هم مارکیت جهانی تاثیر مهم  دارد.”

بر بنیاد این گزارش بخش های جنوبی و شمال شرقی کشور بیشترین رشد را از نگاه کشت و تولید مواد مخدر داشته است که یازده درصد کشت آن میان کشاورزان بیشتر شده است.

 به اساس آمارها ارزش مجموعی مواد مخدر تولید شده برای کشاورزان و مافیای داخلی و خارجی به شش میلیارد دالر می رسد که یکی از منابع مالی هراس افگنان برای گرم نگهداشتن ماشین جنگی شان به شمار میرود.

گزارشگر: لیدا نیازی

About Ariana News

Avatar

Check Also

امریکا می‌خواهد شماری از نیروهای‌اش را در افغانستان نگهدارد

(Last Updated On: آگوست 21, 2019) دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، افغانستان را یک کشور …