خبرهای تازه

کرزی: تنها روسیه میتواند به افغانستان کمک کند؛ نه آمریکایی ها و انگلیسی ها

(Last Updated On: آوریل 9, 2018)

حامد کرزی رییس جمهور پیشین گفته است که روسیه تنها نیرویی است که میتواند افغانستان را در جنگ با هراس افگنی کمک کند؛ نه آمریکایی ها و انگلیسی ها.

آقای کرزی در مصاحبه‌ ای با یک شبکه خبری روسی اظهار نمود: “روسیه تنها نیروی است که میتواند افغانستان را در مبارزه علیه دهشت افگنی کمک کند. من مطمئن هستم که اگر روسیه یک رابطه را با پاکستان و افغانستان ایجاد کند، میتواند منجر به کمک گردد. نه بریتانیایی ها که چندین بار آنها را از کشور بیرون ساختیم و نه آمریکایی که ۱۷ سال است ما را می کشند، میتوانند ما را کمک کنند.”

رییس جمهور پیشین که برای اشتراک در نشست امنیتی مسکو به روسیه سفر کرده است، از کارکرد شوروی سابق حتی در زمان اشغال افغانستان به نیکویی یاد کرد.

او تصریح کرد: “روسیه همواره به ما کمک کرده است، حتی در زمانی که قشون سرخ کشور ما را پس از دعوت ببرک کارمل اشغال کرده بود. درست است که در آن زمان با همدیگر مبارزه کردیم، اما شوروی سابق مکاتب و شفاخانه ها را برای ما ساخت.”

این اظهارات در حالی ابراز می شود که روسیه متهم به حمایت از گروه طالبان در کشور است.

کرزی همچنان در انتقاد خود از امریکا پا را فراتر گذاشت و این کشور را به فریب کاری متهم ساخت.

وی اضافه کرد: “آمریکا در آن زمان نیز همه گی را فریب داد. این چگونه جنگ با تروریزم است؟ طالبان بیشتر از گذشته سلاح و مهمات دارند. ما نمیتوانیم از عهده آنها بدون کمک روسیه به در آییم. چرا که ما میدانیم طالبان از خاک پاکستان تجهیز می شوند و حلقات خارجی در بین این گروه موجود است.”

این گفته های رئیس‌ جمهور پیشین کشور در حالی صورت میگیرد، که وی با حمایت مستقیم آمریکا به ویژه در کنفرانس بن، به سمت رهبری حکومت انتقالی افغانستان تعیین شد و در دو دور ریاست جمهوری نیز حمایت آمریکا را با خود داشت.

About Ariana News

Avatar

Check Also

انتخابات ریاست جمهوری؛ آغاز روند اصلاح و ابطال فهرست رأی‌دهنده‌گان

(Last Updated On: جولای 19, 2019) کمیسیون مستقل انتخابات، از تلاش‌ها برای اصلاح و باطل‌سازی …