خبرهای تازه

کرزی: تلاش‌های صلح بدون حمایت کشورهای همسایه و منطقه بی نتیجه است

(Last Updated On: ژانویه 12, 2019)

تلاش های صلح برای افغانستان بدون حمایت کشورهای همسایه و منطقه نتیجه ای در پی نخواهد داشت.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور در مصاحبه ای که با شبکه تیلویزیونی (ده وایر) کشور هند داشت با ابراز این مطلب، همچنان افزوده است که حضور و عملیات  سربازان امریکایی در افغانستان احتمال دست یافتن به صلح را درکشور کاهش می دهد.

آقای کرزی می‌گوید: “من خودم یکی از کسانی ام که با حضور و فعالیت نظامی امریکا در افغانستان مخالف ام. خروج ۷۰۰۰ سرباز امریکایی هیچ تاثیری روی وضعیت افغانستان ندارد. در واقع ما  نیز حضور و عملیات های نظامی امریکایی ها در افغانستان را نمی‌پذیریم؛ زیرا این به روند صلح که خواست مردم افغانستان است کمک نکرده است.”

درهمین حال رییس جمهور پیشین دورنمای صلح در کشور را با تلاش های جدی ایالات متحده امریکا مثبت دانسته اما می گوید، این تلاش ها بدون حمایت کشور های همسایه و منطقه نا ممکن خواهد بود.

کرزی اظهار می‌دارد: “هند باید با تمام مراجع ذیدخل در تعامل باشد( با امریکا، روسیه، چین، پاکستان) هند باید افغانستان را کمک کند. هرکس که در دست دادن برای کمک افغانستان پیش قدم میشود، باید این کار را بکند. اگر پاکستان برای روند صلح ثبات افغانستان تلاش میکند یک اقدام نیک است و این فرصت نباید تلف شود.”

رییس جمهور پیشین کشور تاکید می ورزد که رهایی سران و اعضای طالبان در روند صلح افغانستان  نشانه خوبی درین روند است و این گروه باید از چنین فرصت ها استفاده کنند.

حامد کرزی می گوید: “رهایی شمار از سران طالبان از زندان نشانه های خوبی اند. ما خواستیم آنها از زندان پاکستان رها شوند و در گفتگوهای صلح شرکت کنند. امیدوارم آنها این کار را بکنند.”

با این حال تلاش های صلح افغانستان ادامه دارد و کشور های بیشتر در آن دخیل شده اند. اما با وجود تلاش‌های صورت گرفته تاحال گروه طالبان حاضر به گفتگو با حکومت افغانستان نشده اند.

گزارشگر: دیانا صمدی

About Ariana News

Avatar

Check Also

اقدامات طالبان در مورد هفته ی کاهش خشونت

(Last Updated On: فوریه 21, 2020)ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان به تمام نیروهای طالبان اعلان …