خبرهای تازه

کرزی: تفاوتی میان بمباردمان های هوایی امریکا و قشون شوروی پیشین نیست

(Last Updated On: اکتبر 1, 2016)

6 حامد کرزی رییس جمهور پیشین هشدار میدهد که رهبران جهادی و افغانها باید بمبارد مان هوایی نظامیان امریکایی را همانند تجاور قشون سرخ شوروی پیشین در افغانستان ناروا بدانند، اقای کرزی هشدار میدهد که کشور های خارجی در تلاش مداخله و تفرقه افگنی در کشور اند اما افغانها باید بیداری شان را حفظ کنند.

از سوی هم شماری از اشتراک کننده گان پنجمین سالروز ترور برهان الدین ربانی در خیمه لویه جرگه شعار های مرگ بر کرزی سر داده و این نشست برای چند دقیقه پر تنش شد.

طالبان مانند سربازان افغان میتوانند   بخش هایی از کشور را در تصرف داشته باشند این اظهارات اخیر رییس جمهوری پیشین که درمصاحبه به یک رسانه بیان کرده بود در میان افغانها جنجالی شد و واکنش های تند و انتقاد آمیزی را در برابر کرزی به دنبال داشت حتا روز جمعه در مراسم پنجمین سالیاد کشته شدن برهان الدین ربانی نیز در داخل خیمه لویه جرگه در موجودیت رییس جمهور پیشین شعار مرگ به کرزی در فضای خیمه طنین انداخت و جلسه برای چند لحظه پرتنش شد ، اما کرزی با این هم دراین محفل سخنرانی کرد و به شخصی که برای کرزی شعار مرگ سر کرده بود چپن اش را تحفه داد و او را در آغوش گرفت .  

با این همه هنوز اقای کرزی به بمبارد مواضع طالبان مخالفت اش را بار دیگر تاکید می کند

حامد کرزی میگوید ” باید همانگونه که تجاوز شوروی را بر کشور خود نا روا می دانستیم باید بمبارد مان خارجی ها را نیز ناروا بدانیم”.

از دید اقای کرزی خارجی ها با مداخلات بی سابقه در تلاش تفرقه افگنی در میان افغانها اند .

کرزی گفت ” ما که طرفدار دولت هستیم بنام نوکر امریکا و کافر واجب قتل میدانند و طرف دیگر که ما انها را نوکر پاکستان میدانیم و میکشیم و به جان هم افتاده ایم “.

حامد کرزی معتقد است که سخنان اخیر اش از بهر این بوده که افغانها روزی با تحریک طالبان وارد مذاکره خواهند شد کرزی می گوید او آماده است که اگر لازم باشد برای اوردن صلح بی عزت شدن و تحقیر را می پذیرد.

وی میگوید ” ما طالبان را برادر گفته ام قهر شدید حزب اسلامی را برادر گفتم که خوشبختانه امد فردا طالبان هم جز این خاک بوده و به روند صلح خواهند امد”.

حامد کرزی در ۱۳ سال حکومت اش با بمبارد مان نیرو های خارجی مخالف بود و این موضوع میان کابل و واشنگتن سبب بروز تنش ها شده بود .

به باور برخی آگاهان عدم قاطعیت کرزی در مبارزه با مخالفان مسلح دولت درزمان حکومتش سبب به دراز کشیدن جنگ و جان باختن هزاران نفر شده است .

گزارشگر: فواد ناصری

About Ariana News

Avatar

Check Also

احتمال تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری

(Last Updated On: اکتبر 16, 2019) احتمال تأخیر در اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری …