خبرهای تازه

کرزی با مامورین دولتی در ارگ خدا حافظی کرد

(Last Updated On: سپتامبر 23, 2014)

hamid_karzai_2012_1_9

حامد کرزی رییس جمهور کشور در آخرین مراسمی که با کارمندان دولتی خدا حافظی میکرد دست آورد های حکومت سیزده ساله اش را چشمگیر خواند و از برخی راز های جنگ و صلح پرده برداشت و پاکستان و امریکا را در این باره انتقاد کرد.

وی در آخرین روز های ماموریتش با کسانی خدا حافظی کرد که درسیزده سال گذشته در کنارهم در ساختن افغانستان با هم کار میکردند.

حامد کرزی رییس جمهور گفت:” در روز های اول تا دو سه سال یک مکتوب ساده را که به رییس جمهور یک کشور ارسال میشد هفتده الی بیست بار میدیدم تا که بلاخره اصلاح میشد و نهایی میشد”.

آقای کرزی ایجاد اداره اصلاحات اداری و خدمات ملکی را بخشی از فعالیت چشمگیرحکومت اش عنوان کرد و گفت:” در سیزده سالی که گذشت هیچ زمانی نگفتیم که کی را رییس مقرر کنید، کی را معین مقرر کنید و یا در کجا مقرر کنید، حتی هیچ ولسوالی از طریق امر مستقیم مه مقرر نشده”.

وی به مردم و همکارانش اطمینان داد که افغانستان مسیر اصلی پیشرفت خود را پیدا کرده است.

به باور آقای کرزی بحران سیاسی و قومی مردم افغانستان را تهدید نمیکنند زیرا نامزدان در جریان تنش های سیاسی هیچ نوع اختلاف نظری نداشتند.

حامد کرزی رییس جمهور گفت:”همه گفته های که میان دونامزد ریاست جمهوری در جریان مبارزات و یا هم ازسوی سخنگویان شان گفته میشد همه اش مثل یک جنگ زرگری بود، چرا وقتی که پیش ما می امدند با روحیه بسیار عالی و دهن پرخنده با هم صحبت میکردند و زمانیکه مه از ایشان پرسان میکردم که چی مشکل دارید میگفتند” ما هیچ مشکلی نداریم”.

آقای کرزی در جریان سخنرانی اش از برخی راز های جنگ و صلح افغانستان هم پرده برداشت و تاکید کرد که کلید صلح افغانستان در دست خارجی ها است.

وی با انگشت انتقاد به سوی پاکستان و امریکا گفت:” من در رابطه به صلح بسیار زیاد تلاش کردم اما، نشد چرا که دلیل اصلی اش هم معلوم است ویکی از لایل اینست که امریکا نمیخواست که صلح برقرار شود، چرا که اهداف مشخص خود را داشت و دوم اینکه پاکستان از افغانستان دو مورد را میخواست که یکی آن برسمیت شناختن سند خط دیورند بود که ما ابداً به این مسأله موافق نبودیم و دوم خواهان کنترول سیاست خارجی افغانستان بود که به آنهم ابداً موافق نبودیم”.

آنچه در سیزده سال گذشته رییس جمهور کرزی بیشتر به زبان آورده اینست که جنگ افغانستان، جنگ بیگانه ها است ، نه جنگ افغانی .
وی برای از میان برداشتن این جنگ بیست بار راهی کشور پاکستان شد و از نزدیک مقام های پاکستانی را ملاقات کرد اما، نتیجه ی مطلوب به دست نیامد.

حامد کرزی برای اینکه افغانستان یک روزی صاحب صلح واقعی شود از حکومت جدید خواست تا تلاش و کارهای نا تمام و یا هم نیمه تمام او را دنبال کنند.

گفتنیست که تا یک هفته دیگر حامد کرزی رییس جمهور کهنه کار افغانستان جایش را در ارگ به اشرف غنی احمدزی می سپارد. گذر زمان پاسخگوی این خواهد بود که اشرف غنی احمدزی در پنج سال آینده در بخش های تامین صلح چی کاری خواهد کرد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

سفیر افغانستان در امریکا از خروج زودهنگام نظامیان خارجی ابراز نگرانی می‌کند

(Last Updated On: اکتبر 17, 2019) رویا رحمانی، سفیر افغانستان در ایالات متحده امریکا، از …