کرزی با ارسال نامه ی به اشرف غنی و طالبان خواستار برگزاری لویه جرگه شده است

(Last Updated On: October 12, 2017 3:03 pm)

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور نامه ی به رهبران حکومت و گروه طالبان فرستاده و در آن بر برگزاری لویه جرگه عنعنوی برای رایزنی در باره وضعیت فعلی و راهبرد تازه امریکا تاکید کرده است.

به باور آقای کرزی این راهبرد، پیام افزایش جنگ، رقابت و تقابل کشور های منطقه با امریکا را در افغانستان آورده نه پیام صلح.

رئیس جمهور پیشین کشور که امروز در یک نشست خبری در کابل سخن میزد گفت: “به تحریک طالبان هم خط نوشته کردیم در این مورد، برایشان گفتیم که افغانستان از چی حالت میگذرد و از آنها خواهش کردیم که از راه صلح با مردم خود ما، در کشور خود ما، کشور ما را به صلح و امنیت برسانند.”

یک بخش کلیدی راهبرد تازه امریکا به فشار بر اسلام آباد به هدف قطع پشتیبانی از هراس افگنی ویژه شده اما حامد کرزی با آمدن فشار بر پاکستان از سوی امریکا مخالف است.

وی اظهار داشت:”هر باری که (امریکائی ها) بالای پاکستان فشار آورده اند. در خاک ما بمباردمان کردند و مردم ما را کشتند، ما تا هنوز نتیجه فشارها را به پاکستان نمی بینیم.”

وی از حکومت می خواهد که در برابر بخش های زیان بار این راهبرد برای افغانستان، ایستاده گی کند.

رییس جمهور پیشین ادعا های حکومت که انگار بیست گروه هراس افگن در افغانستان فعالیت دارند را نیز رد می کند. تنها داعش و القاعده را گروه تروریستی فعال در خاک کشور می داند، برای گروه طالبان اما تعریف تازه ی گزیده است. می گوید گروه طالبان جز از مردم افغانستان است.

او تاکید کرد: “بدون شک داعش تروریست است، القاعده تروریست است. ولی خود گروه طالبان را ما جز مردم افغانستان می دانیم.”

حامد کرزی در پاسخ به یک پرسش آریانا نیوز (امریکا هم پیمان راهبردی و کلیدی امریکا است و آیا حکومت هم به نحوی پشتیبان گروه داعش است؟) مبهم پاسخ می دهد که امیدوار است حکومت وحدت ملی از داعش پشتیبانی نکند.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Check Also

شهر در محاصره دیوارهای استنادی؛ هزینه دو نهاد دولتی ۱۳۱ میلیون افغانی شده

(Last Updated On: February 20, 2018 6:09 pm)جابجای دیوارهای استنادی در سال های پسین چهره …