خبرهای تازه

کابل و دهلی نو روی کمک های تازه ای به توافق رسیدند

(Last Updated On: September 13, 2017 8:03 am)

کابل و دهلی نو روی کمک های تازه ای به توافق رسیده اند که بخشی از آن شامل کمک های نظامی می شود.

وزارت خارجه کشور می گوید: مقام های افغان و هندی تعهد کرده اند که تا سرکوب کامل هراس افگنان برضد این پدیده مبارزه مشترک کنند.

صبغت الله احمدی، معاون سخنگوی وزارت خارجه کشور گفت: “هر گونه همکاری و تفاهم‌نامه که میان افغانستان و هند به عنوان دو شریک استراتژیک در منطقه وجود دارد و هند به عنوان یکی از کشور های منطقه که همیشه در کنار مردم و دولت افغانستان بوده، از اهمیت به سزای برخوردار است و می‌تواند بخشی از گره‌های امنیتی و اقتصادی جامعه افغانستان را بگشاید.”

این درحالیست که رئیس جمهور امریکا، هنگام اعلام راهبرد جدید کشورش برای  افغانستان و منطقه، از هند خواست تا نقش اش را در افغانستان افزایش دهد. پس از آن دهلی نو چهار سند همکاری با افغانستان امضا کرد که درشت ترین مورد آن کمک های نظامی هند به نظامیان افغان است.

آگاهان به این باورند که امریکا از هند به عنوان ابزار سیاسی در برابر افغانستان استفاده کرده تا این کشور به اهداف بزرگ اش از همین راه برسد.

شکیب منتظری، آگاه روابط بین الملل به آریانانیوز گفت: “امریکا از هند به عنوان ابزار سیاسی برای افغانستان استفاده می کند تا خواست هایش در این کشور بر آورده شود.”

در این دیدار ها وزیر خارجه از گروهای تندرو در خاک پاکستان حرف زده است که آگاهان می گویند: جنگ سرد اسلام آباد و دهلی نو بر روابط خارجی کابل هیچ اثری ندارد.

صدیق پتمن، آگاه سیاسی گفت: “جنگ میان هند و پاکستان نباید هیچ رابطه با سیاست افغانستان داشته باشد.”

هند در 16 سال گذشته، حدود سه میلیارد دالر با افغانستان کمک کرده است. اما آنسو پاکستان به همکاری های هند با دیده تردید می نگرد. 

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Check Also

ثبت یک میلیون شکایت جنایت های جنگی به دادگاه کیفری بین المللی در سه ماه

(Last Updated On: February 20, 2018 7:22 pm)به تازگی دادگاه بین الملی جزایی برای رسیدگی …