خبرهای تازه

کابل به چهار زون امنیتی تقسیم می‌شود

(Last Updated On: سپتامبر 8, 2018)

طرح های امنیتی رییس جمهور غنی برای تامین امنیت پایتخت پیوسته با ناکامی روبرو بوده و نتوانسته جلو حملات مرگبار در شهر را بگیرد.

از شکل گیری گارنیزیون کابل تا ایجاد حوزه هژدهم امنیتی اما از دید نظامیان پیشین طرح های امنیتی حکومت مسلکی نه بل بیشتر فکری بوده است.

این در حالی است که شهر کابل پیوسته مورد حمله گروه‌های تندرو قرار گرفته که در روزهای پسین غرب شهر بیشتر قربانی این حملات هراس افگنی شده است.

اما رییس جمهور طرح های گونه گون را برای تامین امنیت پایتخت به اجرا گذاشت در کنار پولیس، ارتش و امنیت ملی؛ گارنیزیون کابل را شکل داد تا امنیت پایتخت را سر و سامان بخشد. برای تامین امنیت مناطق دیپلمات نشین ساحه سبز ایجاد شد و بعد از آن حوزه هژدهم امنیتی به فعالیت آغاز کرد تا این حوزه نو در پهلوی حوزه‌های ششم و سیزدهم امنیتی غرب را از شر هراس افگنی بیرون بکشند اما ظاهرا طرح‌های رییس جمهور نتوانسته از خونریزی در پایتخت جلوگیری کند.

هر طرح امنیتی رییس جمهور تورم تشکیلاتی را نیز ایجاد کرده است اما با وجود هزینه اضافی، ثمر کمی به دست آمده است.

حالا باز هم رییس جمهور غنی طرح تازه امنیتی برای شهر را پیشنهاد کرده است؛ بر اساس این طرح قرار است کابل به چهار زون امنیتی تقسیم شود و گزارش دهی آنها نیز به شخص رییس جمهور باشد، اما جزییات این طرح حتا تا کنون در اختیار وزارت داخله نیز قرار داده نشده است.

حملات پی‌هم در غرب کابل به حدی ترس ایجاد کرده که چشم انداز مردم این است که خود تفنگ بردارند و امنیت شان را تامین کنند.

حملات پسین بیشتر از سوی داعش در شهر کابل راه اندازی شده است؛ آنچه که نشان می‌دهد فعالیت این گروه در شهر وجود دارد و وزارت داخله هم تایید می‌کند که افرادی در کابل با داعشیان همکاری می‌کنند.

این در حالی است که شهر کابل در هفته های پسین شاهد خونین ترین حملات هراس‌افگنی از جانب گروه داعش بوده است. در تازه ترین مورد دو روز پیش این گروه بالای یک باشگاه پهلوانی حملات انتحاری و موتر بمب انجام دادند که در نتیجه بیش از سی تن کشته و بیش از ۷۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

خلیل‌زاد: توافق سیاسی با طالبان جز منافع ملی امریکا است

(Last Updated On: اکتبر 19, 2019) زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید …