کابلوف: امریکا خواستار همکاری با روسیه در مورد افغانستان است

(Last Updated On: سپتامبر 21, 2017)

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان پس از دیدار با الایس ویلز همتای امریکایی اش در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفته است: واشنگتن خواستار همکاری با مسکو در مورد افغانستان است، اما سیاست تحریم وضع کردن امریکا زمینه های همکاری را باریک ساخته است.

بگفته کابلوف، افغانستان یکی از محدود جغرافیایست که امکان همکاری میان مسکو و واشنگتن وجود دارد.

آقای کابلوف گفته است: “واشنگتن تمایل به همکاری با ما در مورد افغانستان دارد. با درک اینکه ساحه همکاری بسیار باریک است.”

با این حال ریاست اجراییه می گوید: مسکو و واشنگتن تا اکنون در بخش های متفاوت در افغانستان کار کرده اند و افغانستان میزبان خوب برای این دو کشور است.

جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرائیه در مورد به آریانانیوز گفت: “افغانستان به حیث یک مرکز همکاری میان این دو کشور مبدل شود. سیاست های خود شان مربوط خود شان می شود برای ما همکاری هر دو کشور مهم است و به این مسله می پردازیم.”

در سوی دیگر آگاهان روابط بین الملل می گوید: امریکا با جلب همکاری روسیه میخواهد در برابر مبارزه با هراس افگنی اقدام کند و برای یک دیگر چراغ سبز نشان داده اند.

برنا صالحی، آگاه روابط بین الملل به آریانانیوز گفت: “امریکا در سدد جلب همکاری روسیه در بحث مبارزه با تروریزیم در جهان به خصوص در افغانستان است. روس ها هم با درک رویداد ها می خواهد از این فرصت امریکا در افغانستان و جاهای دیگر امتیاز بگیرند.”

مصطفی آریا، آگاه روابط بین الملل علاوه کرد: “اگر افغانستان محل تنش زا میان امریکا و روسیه شود ما شاهد هرج و مرج و مشکلات خواهیم شد و سبب بحرانی تر شدن اوضاع افغانستان می شود. امیدوار استیم در این مورد دستگاه دیپلوماسی افغانستان بیشتر فعال شوند.”

با این حال کابلوف می گوید: امریکا بالای روسیه تحریم های وضع کرده است و اگر آنها خواستار همکاری با مسکو اند باید این تحریم ها را لغو کنند.

کابلوف اضافه نموده است: “ویلز می داند که تحریم ها بالای روسیه وضع شده، آنها (امریکائی ها) بودند که این تحریم ها را وضع کردند و باید آنرا بردارند اگر می خواهند با ما همکاری کنند.”

گزارشگر: الاهه عمری

About Ariana News

Avatar

Check Also

صد سال پس از استقلال؛ افغانستان فاقد استقلال مالی و اقتصادی است

(Last Updated On: آگوست 19, 2019) با آن‌که دولت‌ها تلاش‌هایی را برای خود کفایی کشور …