چین در افغانستان پایگاه نظامی می‌سازد

(Last Updated On: آگوست 29, 2018)

چین کار ساخت یک پایگاه نظامی مرزی را در واخان ولایت بدخشان آغاز می‌کند.

رسانه‌های چینی از قول مقام‌های نظامی این کشور گزارش داده اند که پس از ساخته شدن این پایگاه چین صدها سربازش را در این پایگاه جابجا خواهد کرد و در آموزش سربازان افغان برای انجام عملیات علیه هراس‌افگنی شرکت خواهند کرد.

درهمین حال محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع کشور می‌گوید که در راستای ساخت این پایگاه اقدام عملی صورت نگرفته و اما این مسله در حال رایزنی است.

بر بنیاد این گزارش‌ها پکن در نظر دارد با ساخت این پایگاه حداقل یک واحد نظامی ۵۰۰ نفری اش را همراه با تجهیزات و مهمات در آنجا مستقر کند، تا از یک طرف مانع تهدیدهای بالقوه هراس‌افگنی از افغانستان به مرزهای این کشور شود و از جانب دیگر امنیت یک جاده کمربندی و یک راه که برای این کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است را بگیرد.

جاوید کوهستانی آگاه امور نظامی می‌گوید که سیاست‌های مبهم ناتو و امریکا، روسیه و چین  را مجبور به مداخله کرده است؛ از جمله بمباردمان در ولایت تخار و ایجاد پایگاه در واخان بدخشان نمونه ای از مداخله مستقیم این کشورها است.

ولایت بدخشان مرز مشترکی به طول ده‌ها کیلومتر با ایالت «سین کیانگ» چین دارد که خاستگاه گروه‌هایی مانند جنگجویان «اویغور» تلقی می‌شود به باور آگاهان چین می‌کوشد تا مانع این تهدیدها شود.

اسدالله ندیم آگاه نظامی علاوه می‌کند که چین بیشتر نگران جنگجویان اویغور است. به همین خاطر می‌کوشد که حضور نظامی خویش را درافغانستان تقویت دهد. همچنان در حقیقت این یک پیش زمینه برای حضور نظامی چین در منطقه است.

 بعد از روی کار آمدن داعش در افغانستان و تحرکات این گروه در مرزهای چین، پکن به دنبال نقش آفرینی بیشتر در افغانستان بوده تا بتواند حملات احتمالی این گروه را خنثی کند.

این درحالی است که امریکا بارها مخالفت اش را با حضور نظامی چین در مرزهای افغانستان بیان کرده است.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Check Also

ملا برادر در نشست قطر اشتراک نمی‌کند

(Last Updated On: فوریه 22, 2019)  طالبان گفته اند که در نشست میان نمایندگان این …