خبرهای تازه

چهل‌هزار دستگاه بایومتریک در انتخابات ریاست جمهوری استفاده می‌شود

(Last Updated On: ژوئن 25, 2019)

مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که در انتخابات ریاست جمهوری پبش‌رو از نزدیک به چهل‌هزار، ابزار فن‌آوری بایومتریک در روند رأی‌دهی کار می‌گیرند.

حوا علم نورستانی، رئیس این کمیسیون می‌گوید که در دیداری با یک شرکت خارجی در دوبی، از این شرکت خواسته اند که ابزار بایومتریک گونه ای تنظیم شود که در روز رأی‌دهی برگه‌های نتایج را از محل رأی‌دهی به مرکز بفرستد و این ابزار با برچسب‌های رأی‌دهی رابطه داشته باشد.

خانم نورستانی می‌‎گوید: “اول کاری‌که آنان بکنند ارتباط دادن ستیکرهای موجود روی تذکره‌ها با سیتسم بایومتریک رأی دهنده‌گان ، دوم رسال الکترونیکی ورق نتایج در روز انتخابات برعلاوه رسید فزیکی اوراق نتایج، کاپی معلومات روی میموری داخل سیستم.”

با این حال، تاهنوز روشن نیست که چه تعداد ابزار بایومتریک برای انتخابات ریاست جمهوری خریدار شود هرچند که کمیسیون می گوید بیست و پنج‌هزار وسیله بایومتریک نزد این کمیسیون وجود دارد.

خانم نورستانی می‌افزاید: “ما فعلا بیست دوهزار ماشین بایومتریک خود ما داریم و متباقی اش را دارالانشای محترم هفده‌هزار این نیازمندی را تخمین کرده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات در انتخابات مجلس نماینده‌گان نیز از ابزار بایومتریک کار گرفت، اما کارگیری این ابزار با چالش‌های بزرگ فنی مواجه بود، و نتیجه آن آن هم ناکام گفته شد؛ حالا انتظار می‌رود که از این ابزار در انتخابات پیش‌رو درست‌تر برای تأمین شفافیت این روند کار گرفته شود.

گزارشگر: دیاناصمدی

About Ariana News

Avatar

Check Also

انتخابات ۹۸: ادامه اعتراض‌ها در پیوند به تقلب های انتخاباتی

(Last Updated On: دسامبر 5, 2019)