چرا رئیس‌جمهور غنی «باختر امین زی» را از وظیفه اش عزل کرد؟

(Last Updated On: اکتبر 7, 2019)

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور کشور، اعتراف میکند که یک عضو مجلس سنا را به دلیل رقابت با فضل‌هادی مسلم‌یار، بر سرکرسی ریاست مجلس سنا، از عضویت در این مجلس برکنار کرده است.

آقای غنی، در یکی از پیکارهای انتخاباتی اش اعتراف می‌کند که یک عضو مجلس سنا را به این دلیل از عضویت در این مجلس عزل کرد که می‌خواست با فضل‌هادی مسلمیار، رئیس فعلی مجلس سنا، رقابت کند.

آقای غنی، در اشاره به برکناری «باختر امین‌زی» یک عضو پیشین مجلس سنا، می‌گوید که نخواست وی به جای آقای مسلمیار، به کرسی مجلس سنا راه پیدا کند.

آقای غنی، میگوید: “از اش بپرسید، کسی خودش را به ریاست مجلس سنا کاندید کرده بود، من او را از مجلس عزل کردم.”

در همین حال، آقای امین زی، قانون شکنی و معامله‌گرایی رئیس جمهور را در شورای ملی  شرم‌آور می‌داند. آقای امین زی، از نهادهای عدلی و قضایی می‌خواهد که با این عمل آقای غنی، برخورد قانونی صورت گیرد.

آقای امین زی، اظهار میدارد: “واقعاٌ جای شرم و تأسف است که رئیس جمهور افغانستان به نقض قانون اساسی و معامله‌گرایی به تمسخر افتخار می‌کند.”

با این همه، گلبدین حکمتیار، یک تن از نامزدان ریاست جمهوری نیز در یکی از پیکارهای انتخاباتی با کنایه و تمسخر به این کار آقای غنی، می‌گوید که شخص رئیس جمهور، عجب کمالی کرده است.

آقای حکمتیار، می‌گوید: “اگر استعفاء نکند وی را عزل می‌کند، باز قهقه می‌خندد، عجب کمالی کرده است.”

با آغاز کار مجلس سنا، باختر امین زی، در تلاش بود که به عنوان نامزد ریاست مجلس سنا، در برابر فضل‌هادی مسلمیار، به رقابت برود، اما رئیس جمهور غنی، وی را از عضویت در مجلس سنا عزل کرد.

گزارشگر: سمیع جهش

About Ariana News

Avatar

Check Also

احزاب طرفدار دسته انتخاباتی دولت‌ساز بر شمارش آرای غیربایومتریک تأکید دارند

(Last Updated On: اکتبر 17, 2019) احزاب سیاسی همسو با دسته انتخاباتی دولت‌ساز، بر شمارش …