خبرهای تازه

چرا بعضی از درختان بیشتر از ۱۰۰۰ سال عمر می‌کنند؟

(Last Updated On: ژانویه 15, 2020)

محققان دریافته اند که شماری از درختان میتوانند بیشتر از هزار سال عمر کنند.

دانشمندان در آمریکا و چین روی یک نوع درخت به نام «جینگو» که عمر آنان بین ۱۵ تا ۶۶۷ سال بود تحقیق کرده و دریافته اند که با افزایش عمر این درخت هیچ نشانی از ضعیف شدن در آن مشاهده نشده و این درخت همچنان به رشد خود ادامه داده است و افزایش سن با تغییر در سایر شاخص های سلامت درخت مانند اندازه برگ، توانایی آن در فتوسنتز(عملیه غذا سازی گیاهان) و کیفیت بذر همراه نبوده است.

محققان تغییرات احتمالی در سطح ژنتیکی را نیز بررسی کردند. آنان سلولهای استخراج شده از بین چوب درخت و پوست را مقایسه کردند و دریافتند که هیچ تغییری در بیان ژنهای مربوط به پیری بیولوژیکی وجود نداشته است.

بررسی ها نشان می‌دهد که این درخت یک نوع ماده کیمیاوی از خود ترشح میکند که درخت را در مقابل عوامل خارجی مانند بیماری و خشکسالی مقاوم می‌کند. و بر خلاف بسیاری از گیاهان دیگر، این درخت تا زمانی که جوان است ژنهای آن برنامه ریزی نشده اند.

مطالعه همچنان نشان داده است که درختان قدیمی جینگو با جلوگیری از پیری و حفظ توانایی آنها در برابر فشارهای خارجی سالم می مانند.

درختان جینگو بومی چین هستند و به دلیل داشتن برگهای برجسته پکه مانند که در پاییز پروانه زرد رنگ میشود، معروف است. علاوه بر طول عمر آنها، فوسیل های این گونه به زمان دایناسورها نیز بر می گردد.

با این حال شماری از درختان جینگو تا ۳۰۰۰ سال عمر دارند و در شماری از پارک ها و باغ های جهان یافت میشود اما نسل آن در آستانه انقراض است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

عملیات دستگیری قیصاری بدون دستور مرکز بوده است

(Last Updated On: ژانویه 23, 2020)عملیات بر منزل نظام الدین قیصاری در ولایت بلخ، بدون …