چراغ سبز برای گفتگوی صلح از جانب طالبان در ولایت هرات

(Last Updated On: آگوست 7, 2018)

درخواست صلح از سوی قاضی القضات طالبان نشانه ای دیگر از اختلافات درونی این گروه است.

اخیراً یک شبنامه از سوی افراد وابسته به مولوی عبدالحکیم قاضی القضات نام نهاد طالبان در ولایت هرات به نشر رسیده که ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر خود خوانده‌ی طالبان را جهت پاسخگویی به «تقاضاهای مشروع» مردم افغانستان برای صلح تحت فشار قرار داده است.

 شبنامه‌ی قاضی القضات نام نهاد طالبان به رهبر و دیگر اعضای طالبان، نشان دهنده چراغ سبز این گروه برای گفتگوهای صلح و در عین حال بیانگر دو دستگی میان رهبری گروه طالبان می باشد.

اما سوال اینجاست که چرا قبل از ملا هیبت الله قاضی القضات این گروه، مولوی حکیم موضوع آتش بس را با نشر این شبنامه دامن زده است؟ و اگر موضوع اختلافات درون گروهی وجود نداشته باشد چرا قبل از ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان وابسته به جناح هیبت الله این موضوع از سوی مولوی عبدالحکیم قاضی القضات عمومی طالبان که ظاهراً منتقد عمل کرد جناح ملا هیبت الله نیز است مطرح شده است؟

این چندمین شبنامه است که از آدرس مولوی عبدالحکیم همگانی می‌شود و نشان می‌دهد که شکاف عمیق و اختلافات جدی میان جناح هیبت الله و جناح ملا یعقوب پسر ملا عمر وجود دارد.

 این در حالی است که قبلا نیز اختلافات این دو شاخه طالبان به رسانه‌ها درز کرده بود و افراد همسو با ملا یعقوب انتقادهای تندی از عمل کرد پیروان ملا هیبت الله داشتند و حتا شاخه ملا هیبت الله را وابسته به افراطیون مذهبی و آله دست استخبارات پاکستان خوانده بودند.

 

About Ariana News

Avatar

Check Also

آمر تعقیب و گرفتاری پولیس ولایت پروان از سوی تفنگداران ناشناس ترور شد

(Last Updated On: آگوست 23, 2019) احمدضیا، آمر تعقیب و گرفتاری فرماندهی پولیس پروان، پس …