خبرهای تازه

پیکرهای بی‌جان دو خبرنگار به خاک سپرده شد

(Last Updated On: سپتامبر 6, 2018)

پیکر صمیم فرامرز خبرنگار و رامز احمدی تصویربردار طلوع نیوز امروز در میان اشک و ناله در کابل به خاک سپرده شدند.

صمیم فرامرز، مردی که سال ها از انتحار و انفجار اطلاع رسانی می کرد و از سوگ و تیره روزی های مردم می نوشت و می گفت، خودش قربانی پوشش خبری حمله انتحاری رو گذشته در غرب کابل شد و رفتن اش همه را سوگ وار ساخت.

این سنگردار اطلاع رسانی و آزادی بیان را امروز در دل خاک گذاشتند و روی هزار و یک آرزویش سنگ گذاشته شد.

خانواده فرامرز حکومت را مسوول جان باختن خبرنگاران و شهروندان می داند و می گوید صمیم فرامرز با آرزوی های زیادی در دل خاک جا گرفت.

فهیم برادر صمیم فرامرز به آریانانیوز گفت: “من جز اشرف غنی و عبدالله کس دیگری را مقصر نمی دانم.”

صمیم فرامرز چندین بار گواه جان باختن هسنگران اش بود اما از راه آزادی بیان عقب نکشید و فکر و ذکر اش آموختن و کار کردن در بخش خبرنگاری بود.

سید طارق مجیدی، همکار صمیم فرامرز می گوید: “بیشتر از مشکلات اقتصادی رنج می برد و می گفت اگر من پول می داشتم و خانواده ام در وضعیت بهتری قرار می داشت هرگز از قزاقستان نمی آمدم و در آنجا می توانستم سند دوکتورا یا ماستری خود را بگیرم.”

بار نخست نیست که خبرنگاران طعمه همچون حملات پیهم وهدف مند انتحاری قرار می گیرند اما چرا چاره ای برای مصوونیت خبرنگاران سنجیده نشده؟ کی مسوول است؟

سید فاضل سانچارکی، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید: “هم مالکان رسانه و هم نیروهای امنیتی هر دو مقصر هستند. زیرا بعد از حادثه منطقه را انسداد نکردند.”

صدیق الله توحیدی، عضو کمیته مصوونیت خبرنگاران می افزاید: “حکومت افغانستان متاسفانه توانائی اتخاذ تدابیر پیشگیرانه را یا ندارد و یا با کشته شدن شهروندان عادی و بی گناه کشور عادت کرده اند و خمی به ابرو نمی آورند.”

در بیشتر از چهارماه این دومین بار است که خبرنگاران به گونه هدف مند نشانه حمله انتحاری قرار می گیرند؛ در حمله شش درک 9 خبرنگار جان باخته بود و حالا در حمله دشت برجی دو خبرنگار. می گویند به کجا بریم شکایت وطنی که سر ندارد.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

برخورد هاوان بر یک مسجد در ننگرهار ده‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت

(Last Updated On: اکتبر 18, 2019) در نتیجه برخورد مرمی هاوان در یک مسجد در …