پژوهش‌گران: طرف‌های جنگ افغانستان نباید میانجی مذاکرات صلح باشند

(Last Updated On: می 30, 2019)

شماری از پژوهش‌گران به روز پنج‌شنبه، ۹ جوزا، در نشستی در کابل می گویند که طرف های درگیر جنگ افغانستان به شمول آمریکا و پاکستان نباید میانجی مذاکرات صلح باشند.

این پژوهش‌گران که در نشستی زیر عنوان «درس‌هایی که افغانستان می تواند از توافق صلح کلمبیا بیاموزد» در انستیتوت مطالعات راهبردی افغانستان باهم گرد آمده بودند، می گویند که به دلیل روشن نبودن طرف های جنگ و صلح افغانستان، مذاکرات صلح با پراکندگی روبرو است.

لطف‌الله نجفی‌زاده، یکی از این پژوهش‌گران، می گوید، « ما نمی توانیم طرف جنگ را به عنوان میانجی قبول کنیم.»

به گفتۀ آنان، شکل گیری اجماع سیاسی در درون کشور، ریختن اجندای روشن و تعیین یک کشور بی‌طرف برای پیش‌برد و مدیریت گفتگوها، یک نیاز جدی برای مذاکرات صلح افغانستان است.

تاکنون امریکا شش دور با طالبان مذاکره کرده اما روند مذاکرات هنوز هم خیلی پیچیده است و گاه گاهی هم مبهم. تحلیل‌گران باور دارند که از یک سو روشن نبودن طرف های جنگ و صلح افغانستان، مذاکرات را پراکنده ساخته و در سوی دیگر خواسته های بلند پروازانه طالبان.

فرخنده زهرا نادری، مشاور پیشین رییس جمهور، می گوید، «پاکستان را در عین زمان می گوییم که طالبان را در میز مذاکرات صلح بیار. تسهیل کننده باید کس بی طرف باشد که بتواند دو طرف را پیش ببرد.»

در کلمبیا هر چند گروه شورشی فارک به صلح پیوست اما جنگ بین دولت و گروه های شورشی دیگر ادامه یافت، روایتی که در افغانستان هم، پس از توافق صلح با طالبان شاید ادامه یابد.

اورژیلا اشرفی، تحلیل‌گر سیاسی، می گوید، « طالبان یک گروه آیدلوژیک هستند و مقایسه طالبان با فارک قابل پذیرش نیست. اگر ما به تاریخچه ایجاد طالبان بنگریم. طالبان پیش من نسبت به این که یک گروه آیدلوژیک باشند یک گروه جیوپولوتیک هستند.»

مذاکرات صلح کلمبیا سال ها به دراز کشیده تا امنیت نسبی در کشور تامین شود، در افغانستان هم تا پایان جنگ هنوز نیاز به صبر زیاد و مذاکرات دوام دار گفته می شود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

«عمل‌کرد غیرقانونی کمیسیون انتخابات کشور را به بحران خواهد برد»

(Last Updated On: نوامبر 18, 2019) اگر کمیسیون مستقل انتخابات، بربنیاد قانون عمل نکند و …