پول افغانی به گونه بی پیشینه در برابر دالر ارزش خود را از دست داده است

(Last Updated On: نوامبر 16, 2015)

 

Dollar-logo-latest 

کاهش ارزش افغانی سبب نگرانی صرافان و شهروندان کابل شده است انان از حکومت و بانک مرکزی افغانستان انتقاد کرده حکومت را به بی کفایتی متهم می کنند.

اما ایمل هاشور سخنگوی بانک مرکزی علت کاهش ارزش افغانی را بلند رفتن ارزش دالر درجهان و کاهش کمک های جهانی با افغانستان می داند .

طی چند روز گذشته ارزش پول افغانی به گونه یکنواخت درحال سقوط است روز دوشنبه یک دالر در مقابل 68 – افغانی دربازار اسعار کابل مبادله می شد. شهروندان از این وضعیت نگران اند به گفته ی انان بهای مواد خوراکی نیز افزایش یافته است .

فرهاد شهروند کابل میگوید” ای چه حال است او بیادر یک دالر به هفتاد رپه رسیده به لحاظ خدا دولت باید یک کم توجه کنه مردم غریب توان خریداری مواد خوراکی را ندارند”

سید انور یکتن از شهروندان کابل گفت” مردم غریب پنج هزار معاش دارند آرد به هجده صد افغانی رسیده این چه قسم دولت است ما خو بیخی دیوانه شدیم”

شماری از صرافان افغانستان بانک را بی کفایت خوانده می گویند: نظام پولی افغانستان را مدیریت کرده نمی تواند .

حاجی زیرک سخنگوی اتحادیه صرافان کابل میگوید “بانک مرکزی منتظر است تا زمانی که یک تغییر بزرگ در ارزش پول افغانی بیاید که بعد از آن دست به کار شود .”

 

روح الله یکتن از صرافان میگوید” پیسه افغانی ارزش خود را بیخی از دست داده از دولت میخواهیم که یک کم توجه کنند”

محمد طاهر یکتن از صرافان سرای شهزاده کابل گفت” وقتی که پول افغانی در مقابل پول خارجی ارزش خود را از دست میته واضح است دگه که هر چیز قیمت میشه ”

اما بانک مرکزی افغانستان دلیل کاهش ارزش پول افغانی را مرتبط به کاهش کمک های جهانی با کشور می داند.

ایمل هاشور سخنگوی افغانستان بانک میگوید” کمک کشورهای جهان به افغانستان کاهش یافته و ارزش دالر در دنیا هم بلند رفته است اینها عامل کاهش ارزش پول افغانی می باشد”

این در حالی است که شهروندان کشور از بالا رفتن قیمت اسعار خارجی در مقابل پول افغانی شاکی بوده و میگویند: با بلند رفتن نرخ اسعار خارجی در مقابل پول رایج کشور قیمت مواد اولیه نیز در بازارهای کشور بلند میرود.

گزارش از مرضیه

About Ariana News

Check Also

عمران خان: پاکستان دیگر در مورد صلح افغانستان مشوره نمی‌دهد

(Last Updated On: آوریل 20, 2019) عمران خان، نخست وزیر پاکستان می‌گوید، اکنون برای برقراری …