خبرهای تازه

پنج هزار پناهجوی افغان هنوز هم در زندان های ایران بسر می برند

(Last Updated On: نوامبر 21, 2013)

سازمان دیده بان حقوق بشر در افغانستان میگوید که، وضعیت زنده گی پناهجویان افغان در ایران دشوار شده و همه روز با ازار و اذیت نیرو های امنیتی ایران روبه رو اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر درافغانستان در نشر گزارش 124 صفحه ای تحت نام مهمانان ناخوانده که با صد افغان اخراج شده از ایران صحبت شده است میگوید که، پناهجویان افغان در وضعیت بدی قرار گرفته است، انان با بازداشت و اخراج خود سرانه دست و پنجه نرم میکنند.

در گزارش این نهاد امده است: هزاران پناهجوی افغان از حقوق پناهندگی شان در این کشور محروم بوده و شتابزده اخراج شده اند، بدون اینکه به ایشان فرصت دهند حق خود برای حضور در ایران را اثبات کنند و یا درخواست پناهجويی دهند.

پژوهشگر سازمان دیده بان حقوق بشر در ایران با اظهار نگرانی ازچگونگی وضعیت پناه جویان افغان درایران، میگوید که، دولت ایران باید زمینه های پناه گزینی برای پناه جویان افغان در این کشور را فراهم سازد.

وی می افزاید که در هنگام اخراج، اموال پناهجویان افغان از سوی نیرو های امنیتی ایران نیز به سرقت برده میشود.

کلیپ….فراز صانعی پژوهشگر دیده بان حقوق بشر ایران ميگويد:

ایران هزاران افغان را به کشوری می‏‏فرستد که خطر موجود در آن هم واقعی و هم جدی است. ایران ملزم است به درخواست‏های ‏‏‏پناهندگی این مردم گوش فرا دهد، نه اینکه آنها را از یک طرف جمع کرده و به آن طرف مرز، در افغانستان بفرستد. ایران در بسیاری از زمینه‏ها ‏‏‏به حقوق افغانهاییکه در ایران زندگی می‏‏کنند احترام نمی‏‏‏گذارد.

سازمان دیده‏بان‏ حقوق بشر موارد خشونت از جمله ضرب و شتم، حبس در شرایط غیر بهداشتی و غیر انسانی، اجبار به پرداخت پول برای انتقال و اسکان در اردوگاه‏های ‏‏‏مرزی، کار اجباری و جداسازی اجباری اعضاء خانواده‏ها ‏‏‏از یکدیگر را مستند ساخته است.

هیدر بار پژوهشگر دیده بان حقوق بشر در افغانستان میگوید که، خط مش‏های ‏‏‏ایران امکان اعتراض قانونی نسبت به اخراج از کشور را برای صدها هزار افغان ساکن ایران که ممکن است با بازگشت به افغانستان در معرض آزار و اذیت و یا آسیب جدی قرار داشته باشند از آنها سلب کرده است.

بربنیاد آمار های موجود درحدود سه میلیون افغان در ایران زنده گی می کنند که از این میان تنها نه صد هزار آنان اسناد قانونی پناهندگی دارند و متباقی آنها یا ویزه های کوتاه مدت دارند و یا هم هیچ سندی در دست ندارند.

About Ariana News

Check Also

تلفات افراد ملکی در جنگ افغانستان «کاهش» یافته است

(Last Updated On: آوریل 24, 2019) هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام …