پنجمین کنفرانس بین المللی گفتگوهای امنیتی هرات برگزارشد

(Last Updated On: اکتبر 15, 2016)

99سخنرانان در این نشست محور خشونت و نظم سیاسی جهان صحبت کردند، برخی سیاسیون دراین نشست گفته اند برخی کشورهای غرب آسیا که ادعا میکنند با تروریزم مبارزه میکنند، برعکس، تروریزم را پرورش میدهند و این مسئله به یک امر عادی تبدیل شده است. دراین کنفرانس امنیتی نماینده های افرادیکه عملا در جنگ افغانستان نقش داشتند دعوت شده اند.

برای پنحمین ­بار هرات میزبان بیش از صد مهمان خارجی وداخلی دراین نشست است، برعلاوه کارشناسان ومقام­های دولتی، از کشورهای اروپایی، نمایندگان کشورهای ایران، هند وپاکستان نیز به این نشست آمده اند.

کارشناسان مسایل سیاسی در این نشست از ادامه جنگ نابرابر در منطقه وجهان یادکردند.

رنگین دادفرسپنتا مشاورامنیت ملی رییس جمهوری پیشین کشور میگوید برخی کشورهای غرب آسیا که ادعا میکنند با تروریزم مبارزه میکنند، برعکس تروریزم را پرورش میدهند.

رنگین دادفرسپنتا مشاورامنیت ملی رییس جمهوری پیشین کشور میگوید برخی از کشور هائیکه ادعای مبارزه علیه ترورزیم را دارند عملا خود ترورزیم پروری می کنند قطر، عربستان سعودی ، امارات متحده”.

این سیاست­مدار کهنه کار به این باور است که درجهان قدرت­های بزرگی که بتواند به عنوان قدرت نظم دهنده عمل کند دیده نمی­شود، این مسئله علت اصلی بحران کنونی نظام جهانیست.در این نشست مقام­های محلی هرات از همه نمایندگان کشورهای منطقه خواست که برای ایجاد یک اجماع بزرگ منطقوی بخاطر رسیدن به صلح تلاش کنند.

محمدآصف رحیمی والی هرات گفت ” آنانیکه تا هنوز در ساحه تخیلی حفظ ثبات شان در پی بی ثباتی همسایه قدم بر میدارند مطمئن باشند که ان مولفه های تخیلی دیگر کارایی ندارد، و هرگونه تلاش برای برپا نمودن جنگ های نیابتی پیامت های ناگوار را در پی خواهد داشت.”

آنگونه که برگزارکننده­های این نشست می­گویند، امسال بیشتر نماینده­های کسانیکه در منازعه افغانستان نقش داشتند به این نشست دعوت شده اند. داوود مرادیان می­گوید معاون وزیرخارجه ایران، عبدالسلام ضعیف نماینده پیشین طالبان درپاکستان، رییس سابق آی اس آی که نقش اساسی در ایجاد گروه طالبان داشت به این نشست آمده اند.

داوود مرادیان رییس انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان میگوید ” کسانیکه در منازعه افغانستان نقش داشتند نماینده های از انها دعوت شده اند، ما امیدواریم که درین کنفرانس گفتگوی صلح میان شان صورت گیرد.”

۱۲۰ تن از مهمانان داخلی وخارجی به این نشست آمده اند. قرار است در روز سوم این نشست، گفتگوهای دوجانبه میان افغانستان وپاکستان وسه جانبه میان افغانستان، هندوستان وایران برگزارشود.

گزارشگر: محسن کریمی

About Ariana News

Avatar

Check Also

فرمانده پولیس ولسوالی خوگیانی غزنی با یک محافظ اش کشته شد

(Last Updated On: ژوئن 26, 2019) در نتیجه انفجار ماین کنار جاده ای در ولایت …