پنتاگون تکتیک جنگ در افغانستان را تغیر می‌دهد

(Last Updated On: سپتامبر 25, 2018)

جیم متیس وزیر دفاع این کشور می‌گوید که هنوز هم رویکرد طالبان بر ادامه جنگ استوار است، از همین رو از شیوه‌ی تازه جنگی در برابر این گروه کار گرفته خواهد شد و نیز حضور نظامی امریکا در مناطق زیر تهدید افزایش خواهد یافت.

در همین حال برخی رسانه های امریکایی از قول مقام‌های نظامی این کشور گزارش داده اند که برای نخستین بار ۴۰۰ سرباز واحد گارد ملی این کشور در زمستان پیش رو برای یک ماموریت غیر رزمی وارد افغانستان خواهند شد.

همزمان با افزایش تلفات نیروهای امنیتی در نبردها، جیم متیس وزیر دفاع امریکا از عملی کردن برنامه هایی خبر می‌دهد که منجر به کاهش تلفات نظامیان افغان خواهد شد.

وزیر دفاع امریکا هر چند از دادن جزییات این برنامه خود داری کرده، اما گفته است که بر بنیاد این برنامه امکانات لازم را در اختیار نظامیان افغان قرار خواهند داد که در ساحات زیر تهدید بلند با طالبان بجنگند.

جیم متیس وزیر دفاع امریکا می‌گوید: ” آنها (طالبان) در سال گذشته تلفات سنگینی به نیروهای افغان و امریکایی وارد کردند؛ از همین رو ما بر اساس رویکرد طالبان که بر ادامه جنگ استوار است، تاکتیک‌های خود را عوض می‌کنیم و حضور نظامی خود در برخی مناطق را نیز بیشتر خواهیم کرد”.

بر اساس راهبرد جنوب آسیای دونالد ترامپ، تمرکز بیشتر بر سرکوب داعش شده و در بیشتر موارد این نیروها نظامیان افغان را در جنگ با طالبان مشوره می‌دهند.

از سویی هم اسدالله ندیم آگاه نظامی می‌گوید: “یکی از دلایل مهم تلفات بیش از حد نظامیان افغان، کاربرد تاکتیک های نظامی غیر معیاری از سوی نیروهای امریکایی بوده است، این تاکتیک ها بیشتر بر بنیاد تکنالوژی است تا نیروی بشری. “

با این همه وزارت دفاع امریکا اعلام کرده است که در ماه‌های آینده برای نخستین بار ۴۰۰ سرباز تازه نفس مربوط به گارد ملی این کشور را به افغانستان خواهند فرستاد. گارد ملی امریکا به قطعه سرخ مشهور است و کارنامه های خوبی در جنگ های جهانی اول و جنگ عراق داشته اند و این نخسین ماموریت آن ها در افغانستان خواهد بود.

جاوید کوهستانی آگاه امور نظامی به این باور است که نیروهای امریکایی برای از بین بردن هراس‌افگنان باید نیروهای افغان را حمایت هوایی و تسلیحاتی کنند و بالای پایگاه های مهم دشمن نیز عملیات راه اندازی کنند.

نبرد امسال در افغانستان، مرگبارتر از نبرد سوریه گفته شده است. نبردی که  بر بنیاد اطلاعات نهادهای امنیتی، روزانه به گونه میانگین جان ۳۰ نظامی را می‌گیرد. از جانبی تلفات گروهای مخالف دولت نیز سه برابر گفته شده است.

از راهبرد نظامی واشنگتن برای افغانستان نیز انتظار می رفت تا تغیراتی به سود حکومت افغانستان در میدان های نبرد بیاورد؛ اما با گذشت هر روز دامنه‌ی ناامنی ها نیز گسترش می‌یابد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

نورستانی: فقط آرای بایومتریکی سرنوشت زعیم کشور را رقم خواهد زد

(Last Updated On: نوامبر 15, 2019) حواعلم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که تنها …