خبرهای تازه

پنتاگون از بهر تهدید طالبان و داعش پس از توافق صلح هشدار می‌دهد

(Last Updated On: جولای 16, 2019)

وزارت دفاع ایالات متحده امریکا، در گزارش تازه‌اش هشدار می‌دهد که حتا در صورت توافق صلح با طالبان، شماری از طالبان تندرو و گروه داعش، تهدید جدی برای افغانستان و امریکا باقی خواهند ماند.

در این گزارش که به کانگرس ایالات متحده سپرده شده، از خروج نظامیان امریکایی از افغانستان و گفت‌وگوهای میان‌افغانی همچون بخشی از توافق جامع صلح نام‌ برده شده است.

عتیق الله امرخیل یک نظامی پیشین در این زمینه میگوید: “جنگ در تمام بخش های کشور دوام دارد، داعش از هرنگاه آماده شده و در بخش هایی از کشور خود را تامین کرده است.”

هم‌زمان با این وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که نیروهای دولتی به توانایی و ظرفیت‌ی دست یافته‌اند که در نبود نیروهای خارجی هم جلو فعالیت های هراس افگنی در افغانستان را بگیرند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید: “نیروهای دولتی در اجرای عملیات‌های نظامی به مشاوران خارجی فعلا نیاز دارند، عملیات‌های هوایی به گونه مستقلانه اجرایی می‌شود.”

وزارت دفاع ایالات متحده، خروج نظامیان خارجی از افغانستان و مذاکرات میان افغانی را بخشی از توافق جامع صلح با طالبان گفته است اما تاکنون که هفت دور مذاکره صورت گرفته، زمان‌بندی خروج نیروها و هم زمان آغاز مذاکرات میان افغانی روشن نشده است.

عبدالله قرلق، دبیر مجلس سنا اظهار میدارد: “طالبان باید با دولت وارد مذاکره مستقیم شوند، روی خروج نیروها و تهدید نبودن خاک افغانستان، دو طرف به توافق رسیده اند.”

این در حالی است که بیش از۱۴۰۰۰ سرباز خارجی هم اکنون در افغانستان مستقر اند. بخشی از این نیروها عملیات‌های هوایی را بر مواضع طالبان و داعش انجام می‌دهند. اما بخش دیگر سرگرم مشوره دهی به نظامیان افغانستان اند؛ با خروج این نیروها خلای امنیتی ایجاد نخواهد شد؟

از این پیش، زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، گفته بود که روی خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، تضمین‌های ضد هراس افگنی، آتش‌بس و گفت‌وگوهای میان‌افغانی با طالبان به پیش‌رفت‌های جدی دست یافته اند، اما تاکنون که نزدیک به یک سال از رایزنی‌های امریکا و طالبان می‌گذرد هیچ یکی از چهار مساله نهایی نشده است.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

خلیلزاد: طالبان نیز در سرکوب داعش در افغانستان نقش داشته است

(Last Updated On: دسامبر 4, 2019) زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید …