خبرهای تازه

پروژه توتاب باید از مناطق مرکزی بگذرد- خلیلی

(Last Updated On: می 6, 2016)

vlcsnap-2016-05-06-16h07m27s65

محمد کریم خلیلی معاون رییس جمهمور پیشین و معاون شورای عالی صلح کشورهشدار می دهد که، اگر پروژه توتاب از ولایت های مرکزی افغانستان نگذرد؛ مردم این مناطق دست به اعتراضات گسترده خواهند زد.

مساله انتقال لین انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولتی که برق ترکمنستان را از طریق ازبکستان, تاجکستان و افغانستان به پاکستان انتقال می دهد در این اواخر واکنش زا شده است.

به اساس بررسی ابتدایی شرکت بین المللی فیشنر این پروژه  باید از مناطق مرکزی کشور بگذرد، اما به تازگی کابینه افغانستان فیصله کرده است تا  لین این پروژه از مناطق مرکزی نه، بل از راه سالنگ عبور کند.

محمد کریم خلیلی می گوید، برخی ادارات در تلاش اند تا شرکت فیشنر را وادارد کنند که مسیر عبور لین برق این پروژه را تغییر دهند.

آقای خلیلی می گوید:  با آنکه کار این پروژه در کابینه رییس جمهور حامد کرزی تصویب شده بود،اما  بحث روی آن در کابینه جدید خود پرسیش بر انگیز است.

به باور آقای خلیلی بهترین راه برای عبور لین برق این پروژه مناطق مرکزی افغانستان است.

وی تاکید نموده است؛ امروز که ادارات ذیربط پیهم تاکید می کنند که این مال حکومت قبلی است که سالنگ تصویب شده بسیار یک ادعای بی جا و بی اساس است. اگر در کابینه قبلی سالنگ تصویب شده بود چرا به جلسه کابینه فعلی بردید.

در مسیر انتقال لین برق ترکمنستان از مناطق مرکزی کشور ۳۰ کیلو ولت برای بامیان میرسید با آنکه شرکت برشنا اعلام کرده که، به عوض این رقم ۳۰۰ میگاوات برق را برای بامیان می دهند، اما دیده می شود که این تصمیم شرکت برشنا قناعت باشندگان ولایت های مرکزی به ویژه بامیانیان  را فراهم نکرده است.

گزارشگر:لیدا نیازی

About Ariana News

Avatar

Check Also

ترمپ: اگر طالبان حاضر به آتش‌بس نیستند ما چرا زحمت بکشیم؟

(Last Updated On: سپتامبر 21, 2019) دونالد ترمپ می گوید که به دلیل حاضر نشدن …