پرسش حامدکرزی از پیدایش داعش در حضور امریکا در افغانستان

(Last Updated On: March 20, 2017 9:28 am)

1

حامد کرزی از حکومت وحدت ملی می خواهد که ثابت سازد زیر دست امریکا و مخالف کشور های منطقه نیست.

رییس جمهور پیشین افغانستان که زمانی رفیق نزدیک واشنگتن بود، اکنون مخالف سیاست های امریکا در افغانستان است و همچنان امریکا را عامل افزایش افراطیت در افغانستان می داند و از آنچه که تجاوز پاکستان بر افغانستان در حضور امریکا می خواند، سخت انتقاد می کند.

به باور حامد کرزی، امریکا دریچه گسترش دامنه افراطیت و جنگ افروزی را در افغانستان باز کرده که کشورهای منطقه از آن دل خوشی ندارند.

وی می پرسد که کی در عقب سربازگیری برای داعش از میان جوانان با امتیاز 500 دالر است؟ و برای تغییر نوع دید منطقه، انتظاری از حکومت وحدت ملی دارد.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین کشور در یک گفتگوی ویژه با آریانانیوز گفت: چرا منطقه از امریکا دوری می کند؟ چین، روسیه و ایران همکاران اش در افغانستان بودند، اما چرا مخالف شدند؟ باید ما استقلالیت خود را نشان دهیم و به منطقه ثابت بسازیم که زیر دست امریکا و مخالفان آنان نیستیم.

رییس جمهور پیشین در حضور امریکا گشت زنی چرخبال های پاکستانی در خاک افغانستان را تجاوز دانسته، سخت انتقاد می کند و در عقب جنگ افغانستان کلاً نظامیان پاکستانی و نیت خراب دولت اسلام آباد را می بیند.

آقای کرزی می گوید، “پاکستان خواهان افغانستان زیر پای، بیچاره، افتیده است. افغانستانی که قرارگاه پاکستان باشد و افغانستانی که سیاست خارجی ان از سوی پاکستان ترتیب و تنظیم شود. دوم، بخاطری صلح نمی شود که پاکستان می بیند که افغانستان در حضور امریکا متحد حقیقی ندارد”.

حامد کرزی در اهتزاز در آمدن پرچم سیاه داعش را در افغانستان آن هم در حضور امریکا نیز نقد می کند.

وی می افزاید: “داعش در حضور امریکا ظهور کرد، چرا؟ عقب داعش اگر دست پاکستان است پس حضور امریکا چه به خیر امنیت افغانستان است؟ اگر پاکستان نیست پس داعش را کی تمویل و تجهیز می کند و ماهانه برای جوانان افغانستان 500 دالر معاش می دهد؟”.

خواستیم دیدگاه ریاست جمهوری را نیز در این پیوند داشته باشیم اما به تماس های مان پاسخ ندادند.

پس از سقوط رژیم طالبان، امریکا وارد افغانستان به هدف مبارزه با هراس افگنی شد؛ ماموریت که طویل ترین جنگ امریکا شد اما هراس افگنی هنوزهم نه تنها که ازمیان برداشته نشد بل دامنه ان کلان تر هم شد.

به باور حامد کرزی ماموریت ضد تندرویی امریکا و هم پیمانان اش ناکام بود و باید از این پس کابل با واشنگتن حساب اش را تصفیه کند.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Check Also

شهر در محاصره دیوارهای استنادی؛ هزینه دو نهاد دولتی ۱۳۱ میلیون افغانی شده

(Last Updated On: February 20, 2018 6:09 pm)جابجای دیوارهای استنادی در سال های پسین چهره …