خبرهای تازه

پایان دور ششم گفت‌وگوهای صلح و اظهارات متفاوت در پیوند به آن

(Last Updated On: می 10, 2019)

دورششم گفت‌وگوها میان نماینده‌گان امریکا و طالبان در دوحه قطر با پیام‌های متفاوت دو طرف درباره پیشرفت این گفت‌وگوها پایان یافت.

سرانجام دور ششم گفت‌وگوها در دوحه قطر پس از ۹ روز رایزنی روی چهار مورد از جمله خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تضمین‌های ضدهراس افگنی، آتش‌بس و آغاز گفت‌وگو با حکومت افغانستان روز (پنجشنبه، ۱۹ ثور) پایان یافت.

طالبان و امریکا از پیشرفت در این دور گفت‌وگوها با لحن اندک متفاوت خبر دادند. زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، دریک رشته تویت‌هایی پس از پایان این نشست گفته است که این دور گفت‌وگوها پیشرفت مداوم ولی آهسته در مورد  پایان جنگ در افغانستان داشته است.

آقای خلیل‌زاد در تویت‌هایش نوشته است: “ما در قطر گفت‌وگوهای مان را به سر رسانده‌ایم، ما در برابر تعیین چوکات برای ختم جنگ در افغانستان پیشرفت‌های داشته ایم، حالا ما برای عملی کردن آن بالای نقاط مهم کار می‌کنیم.روند کنونی گفتگوها تکمیل نیست، ما به پیشرفت‌های سریع ضرورت داریم، ما حالا بالای پیشنهاداتی قرار داریم که تمام طرف ها در تشدد شان کاهش بیاورند.”

درهمین حال منابع آگاه از این دور گفت‌وگوهای قطر می‌گویند که دو طرف، از چهار مورد محوری، روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان وتضمین‌های ضد هراس افگنی به توافق رسیده اند. به گفته این منابع شماری از کشورها مانع توافق نهایی میان دو طرف در این دور گفت‌وگوها شده‌ است.

 نظر محمد مطمئن یک تن آگاه سیاسی می‌گوید: “دوطرف روی خروج نیروها وتضمین های ضد هراس افگنی توافق کرده اند، اما روی آتش بس وگفتگو با حکومت توافق نکرده اند.”

از سویی هم، گروه طالبان در اعلامیه شان بدون دادن جزئیات درباره پیشرفت‌ها، این دور گفت‌وگوها را مثبت خوانده اند.

در اعلامیه طالبان آمده است: “در این دور از گفت‌وگوها روی پیش نویسی که در دوره‌های قبلی ترتیب شده بود، بحث صورت گرفته و در بعضی موارد پیشرفت صورت گرفته و بخش‌های دیگر هنوز باقی مانده است. درمجموع این گفت‌وکوها مثبت بود و دوطرف نظریات همدیگر را با حوصله مندی شنیدند.”

با این همه منابع می‌گویند که شماری از کشورها به شمول پاکستان خواهان توافق نهایی میان امریکا و طالبان در قطر نیستند.

در این میان حکومت افغانستان و شورای عالی صلح با امیدواری از برآیند این دور  گفت‌وگوها، بر آغاز گفت‌وگوهای مستقیم طالبان با حکومت تاکید می‌ورزند.

حاجی دین محمد، معاون شورای عالی صلح اظهار میدارد: “موضوع آتش بس وآغاز گفت‌وگوهای مستقیم با حکومت افغانستان هر زمانی که روی آنها توافق شود باز موافقت‌نامه امضا خواهد شد.”

دور ششم گفت‌وگوها میان نمایندگان امریکا و طالبان در شهر دوحه قطر، همزمان بود با شدت حملات از سوی طالبان، حملاتی که از نظامیان و غیرنظامیان قربانی گرفت. اکنون دو طرف برای دور هفتم گفت‌وگوها آماده‌گی می‌گیرند، اما زمان این گفت‌وگوها تاهنوز روشن نشده است.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

شمار قربانیان ویروس کشنده در چین به ۱۷ نفر افزایش یافت

(Last Updated On: ژانویه 23, 2020)شمار قربانیان ویروس تازه کشف‌ شده در چین به ۱۷ …