پاکستان پناهگاه های امن هراس افگنان در آن سوی خط دیورند را هدف قرار نداده است

(Last Updated On: جولای 20, 2017)

وزارت دفاع ملی می گوید: پناهگاه های امن هراس افگنان در آنسوی خط دیورند از سوی پاکستان مورد حمله قرار نگرفته است.

پس از آنکه حکومت افغانستان با پاکستان بر عملیات مشترک نیروهای ارتش دو کشور بر پناهگاه های هراس افگنان در دو سوی خط دیورند، آنهم بر نظارت امریکا توافق کردند اکنون نیروهای امنیتی افغان می گویند که عملیات های خود سرانه پاکستان در مناطق قبایلی خیبر بی ثمر است زیرا پناهگاه های امن شورشیان که حکومت افغانستان به پاکستان معرفی کرده بود در امان است.

محمد رادمنش،  معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی در صحبت با آریانانیوز گفت: “پاکستان اهداف را که افغانستان به آنان داده بود، مورد حمله قرار نداده است. هر چند عملیات خیبر آغاز شد اما هیچ یک از اهداف داد شده از بین برده نشده است.”

پاکستان در 16 سال پسین بیشتر از 33 میلیارد دالر از واشنگتن به بهانه مبارزه با هراس افگنی به جیب زد اما صادق نبودن پاکستان در کار مبارزه با دهشت افگنی میزان این کمک را به گونه کم پیشنه یی کاهش داد. از آنجایی که در سال 2010 پاکستان چهار نیم میلیارد دالر کمک بدست می آورد اما اکنون میزان این کمک ها حتی به کمتر از یک میلیارد کاهش یافت.

رونالد نیومن، سفیر پیشین امریکا در افغانستان می گوید: “پاکستان درد سر بزرگ است اما طالبان جنگجویان افغانی هستند. من فکر می کنم که آمریکا روی اینکه آیا با پاکستان رابطه نزدیک داشته باشد یا رابطه خصمانه توافق نشده است و اینکه بالای پاکستان چقدر فشار بیاوریم اجماع ملی سیاسی وجود نداشته است.”

یک عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان امریکا به تازگی گفته که گروه های ویرانگر همچون شبکه حقانی، تحریک طالبان، لشکر طیبه و سایر گروه های شورشی که در افغانستان و هند مصروف تبهکاری اند از سوی پاکستان حمایت مالی و استخباراتی شده و تجهیزات نظامی نیز برایشان از سوی پاکستان فراهم  می شود.

گزارشگر: احمد فرشاد صالح

About Ariana News

Avatar

Check Also

باشگاه آسمایی قهرمان مسابقات «مس رستلینگ» زنان کابل شد

(Last Updated On: اکتبر 22, 2019) باشگاه آسمایی قهرمان دومین دور مسابقات «مس رستلینگ» یا …