خبرهای تازه

پاکستان و چین در باره وضعیت افغانستان گفتگو کردند

(Last Updated On: دسامبر 25, 2018)

گفتگو های صلح افغانستان به بحث های داغ منطقه یی مبدل شده و به تازه گی وزیر خارجه پاکستان به چین سفر کرده است تا در باره وضعیت منطقه به ویژه بحث چالش ها در افغانستان تبادل نظر صورت گیرد.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان می گوید که تلاش های پاکستان این است تا اطمینان دهد که آماده تغییر در وضعیت افغانستان است.

آقای قریشی می گوید: “من برای سفر به چهار کشور بر آمده ام. به افغانستان رفتم. به ایران رفتم و حال به چین آمده ام و مسکو هم میروم و هدف ما این است تا به این کشور ها اطمینان بدهم که پاکستان خواستار بهبود وضعیت در افغانستان است و این راستا تبادل نظر صورت گرفته است.”

درهمین حال، وزیر خارجه پاکستان تاکید می ورزد که نشست ابوظبی برای صلح افغانستان بسیار اثرگذار بوده و بحث ها براین است تا این نشست به نتیجه برسد.

قریشی می افزاید: “نشست های که در ابوظبی برگزار شد ما تلاش داریم تا در این باره بحث های داشته باشیم تا به یک نتیجه برسیم و بحث های مفصل با چین در باره وضعیت افغانستان صورت می گیرد.”

در همین حال وزارت خارجه چین این دیدار را امیدوار کننده عنوان کرده است.

هوآ چون یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین می گوید: “دو طرف تصامیم جدی را در مورد گام های تازه که در روند صلح افغانستان اتفاق افتاده است، اتخاذ کرده اند. دو طرف عقیده دارند که راه حل نظامی نمی تواند افغانستان را به صلح بکشاند و از روند سیاسی حمایت کردند.”

قرار است وزیر خارجه پاکستان پس از سفر اش به چین به روسیه برود تا موقف پاکستان را در برابر افغانستان روشن سازد.

این گفته ها درحالی ابراز می شود که پاکستان از چند سال به این سو متهم است که گروه های هراس افگنی را در افغانستان تمویل و تجهیز می کند، اما جهان تا کنون در برابر این کشور موضع گیری جدی که بتواند دست این کشور را از حمایت هراس افگنی کوتاه کند، اتخاذ نکرده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

سرمایه‌گذاران از کمبود زمین در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل شاکی اند

(Last Updated On: آگوست 23, 2019) بیش از۲۰۰ کارخانه تولیدی در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل، …