خبرهای تازه

پاکستان همسایه کلان کار در امور سیاسی افغانستان

(Last Updated On: مارس 26, 2019)

در تازه ترین مورد، عمران خان نخست وزیر پاکستان دو بار برای شکل گیری اداره موقت در افغانستان تاکید کرده است و اظهار می دارد که افغانستان روند مذاکرات صلح را به بن بست کشانده است.

این گفته ها ظاهرن همه را در کابل خشمگین کرده زیرا، حکومت افغانستان در واکنش به این اظهارات نخست وزیر پاکستان می گوید: اسلام آباد حق ندارد در امور داخلی افغانستان مداخله کند.

مجیب رحمان رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی می گوید: “قضایایی داخلی افغانستان مربوط ما می شود هیچ کشوری حق ندارد در قضایایی داخلی افغانستان مداخله بکند و مانع اصلی صلح در مذاکرات طالبان است.”

جریان های سیاسی که تا هنوز موافق به شکل گیری اداره موقت پس از اول جوزا اند، یا می خواهند حکومت با سرپرست بی طرف اداره شود، آنان نیز از اظهارات عمران خان پشتیبانی نمی کنند.

سید اسحاق گیلانی، رییس حزب نهضت اسلامی افغانستان می گوید: “حکومت موقت را یک اکثریت مردم افغانستان خواهانش است، برای اینکه ماه جوزا وقت قانونی آقای غنی تمام می شود ولی ما باید به هیچ کسی اجازه ندهیم که ما را رهنمایی کند.”

امرالله صالح، معاون نخست دسته  انتخاباتی رییس جمهور غنی و رحمت الله نبیل، از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در حساب های تویتر شان این اظهارات عمران خان را به شدت نکوهش کرده اند. صالح همچنان به اظهارات همزمان آقای اتمر در مزار و عمران خان نسبت به اداره موقت مشکوک است.

دسته انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری حنیف اتمر در اعلامیه گفته است، عمران خان در امور افغانستان مداخله کرده و تمام عرف های دیپلوماتیک را زیرپا گذاشته است.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور نیز از پاکستان خواسته است تا در امور داخلی افغانستان دخالت نکند.

نصرالله ستانکزی، استاد دانشگاه می گوید: “این اظهارات مطلقن مداخله در امور داخلی یک کشور شناخته می شود و این ناشی از این است که پاکستان امریکایی ها نقش بسیار برجسته داده است.”

خان آقا رضایی، آگاه سیاسی می افزاید: “پاکستان می تواند نقش مهم و برازنده را در آودرن صلح در افغانستان بازی کند اما ما به هیچ وجه اجازه نمی دهیم که درامور داخلی افغانستان و در امور داخلی مملکت تصمیم بگیرند این افغانستان و مردمش است که برای خوشان تصمیم می گیرند.”

پیشتر نیز نخست وزیر پاکستان در مناطق مرزی افغانستان پاکستان به مردمان آنجا از برقراری صلح زود هنگام و ایجاد حکومت جدید در کشور سخن گفته بود؛ وزارت خارجه‌ کشور یک روز پس از آن نماینده‌ی سفارت پاکستان در کابل را به دلیل این اظهارات عمران خان احضار کرده بود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

میلر: نیروهای حمایت قاطع و افغان به تعهد شان برای کاهش خشونت‌ها پابند اند

(Last Updated On: فوریه 22, 2020)دوره هفت روزه‌ی کاهش خشونت‌ها امروز شنبه، ۳ حوت، آغاز …