خبرهای تازه

پاکستان خواستار بازگشت زودهنگام مهاجران افغان شده است

(Last Updated On: ژوئن 23, 2016)

vlcsnap-2016-06-23-11h55m13s82

ممنون حسین، رییس جمهور پاکستان می خواهد مهاجران افغان هر چه زودتر به افغانستان باز گردند.
کشمکش اخیر میان افغانستان و پاکستان، شاید ۳ میلیون مهاجر افغان را در آنسوی خاک متضرر سازد.
به تازگی رییس جمهور پاکستان خواستار بازگشت هرچه زودتر مهاجران افغان از آن کشور شده است و از جامعه جهانی در این امر خواهان همکاری با اسلام آباد است.
“بازگشت افغانهای مهاجر از پاکستان به افغانستان را یک نیاز می دانیم و از جامعه بین الملل می خواهیم برای رسیدن به این هدف با اسلام آباد یک جا کار کند، بازگشت افغان های مهاجر بخش از تلاش های اساسی و درست پاکستان برای صلح و توسعه دوامدار در منطقه است.”
چندی قبل سید حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین وعودت کننده گان گفته بود، افغانستان با پاکستان روی برخی موضوعات به تفاهم رسیده است، اما در سوی دیگر نگرانی های که مهاجران بدون مدرک در پاکستان دارند را اسیر سیاست های دو کشور می داند.
وی می گوید: “برای حل مشکلات مهاجران در اسلام آباد ما نشست های زیاد و یک سلسله تفاهم ها نیز داشتیم، اما نگرانی های که مهاجران افغان بدون مدرک دارند، اسیر سیاست های دو کشور است”.
وزارت خارجه هر چند پاسخ روشن برای حل این مشکل نمی دهد، اما می گوید، دولت افغانستان با این مشکل مبارزه می کند.
شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید: “این بدین معنا نیست، که مشکل پناهجویان افغان را نادیده بگیریم، دولت افغانستان برای حل این مشکل نهاد مستقل زیر نام وزارت مهاجرین دارد،  پس معلوم می شود که ما تلاش داریم، تا این چنین مشکلات را حل سازیم”.
آگاهان به این باور اند، که پاکستان ضعف دولت افغانستان را در اذیت مهاجران یافته است و از همین رو همواره دست از این چنین ابراز ها بر نمی دارد.
محمد ناطقی، آگاه سیاسی می گوید: “۳ میلیون مهاجر افغان در پاکستان ضعف افغانستان است، و این کار باعث می شود، تا پاکستان همواره باعث اذیت و آزار شهروندان شود”.
گزارش های که در رسانه های پاکستانی نشر شده نشان می دهد، که افزون بر رییس جمهور آن کشور، وزیر ایالات و مناطق مرزی پاکستان نیز خواستار بازگشت زود هنگام تمامی مهاجران افغان از پاکستان شده و گفته است، که کشورش میلیون ها افغان را بیش از سه دهه جا داده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

پرونده آزار و اذیت جنسی بانوان فوتبالیست به دادگاه فرستاده شد

(Last Updated On: جولای 22, 2019) پرونده ادعای آزار و اذیت جنسی بانوان فوتبالیست کشور …