خبرهای تازه

پاکستان به‌زودی یک نشست بین‌الافغانی را میزبانی خواهد کرد

(Last Updated On: ژوئن 21, 2019)

اسلام‌آباد، در روزهای آینده یک نشست بینالافغانی را با حضور چهره‌های سیاسی افغان و سران طالبان میزبانی می‌کند.

منابع می‌گویند که شماری از چهره‌های سیاسی افغان به شمول حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور به این نشست دعودت شده اند.

در همین حال عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت می‌گوید که هر کشوری که منافع اش را در ناامن‌سازی کشور همسایه اش می‌بیند فکر پوچ و خام است.

آقای عبدالله، می‌گوید: “اگر کشوری فکر کند در همسایه‌گی‌اش جنگ جریان یابد تا منافع آن تأمین شود، این یک فکر پوچ و خام است. بناً صلح در افغانستان ضرورت به اجماع داخلی، منطقه‌یی و جهانی دارد .”

با این حال، شماری از سیاسیون افغان امیدوار اند که تغییرات پیش‌آمده در منطقه، پاکستان را وادار ساخته تا گام‌های عملی را در زمینه صلح افغانستان بردارد.

محمد ناطقی، معاون حزب و حدت مردم افغانستان در این زمنیه ابراز میدارد: “چهره‌های سیاسی افغان در نشست اسلام‌آباد دعوت شده‌اند، ما توقع داریم که پاکستان همان گونه که در جنگ نقش دارد، درصلح هم نقش بازی کند.”

همچنان احمد سعیدی، یک تن آگاه امور نظامی در این مورد بیان می‌دارد: “سیاسیون افغان به عملکردهای امریکا راضی نیست و مانوری را آغاز کرده که به امریکا نشان بدهد که اگر تو به ما پشت کرده ای حریفان تو مارا بغل خواهند کرد.”

از سویی هم، شماری از پژوهش‌گران و تحلیل‌گران داخلی و خارجی، امروز( پنجشنبه، ۳۰ جوزا) در مرکز مطالعات راهبردی افغانستان در دومین سمپوزمیم مکتب امنیتی هرات، چگونه‌گی تأمین امنیت منطقه‌یی را به کاوش گرفتند.

جهانگیر کرمی، استاد دانشگاه تهران و یک تن از اشتراک کننده‌گان این سمپوزیم می‌گوید: “امنیت بنیاد ملی دارد ونخست باید امنیت را از داخل شروع کرد. لزا محیط داخلی افغانستان درهرمکتب امنیتی باید درنظر گرفته شود. سپس محیط بین المللی ومنطقه ای اهمیت دارد. هیچ امنیتی وجود نخواهد داشت بدون دولت قدرمت مند داخلی.”

لیاقت علی امیری، یک استاد دیگر دانشگاه حاضر در این سمپوزیم اظهار می‌دارد: “آنهای که فرماندهی جنگ وصلح را به عهده دارند، در باب سیاست های ملی جنگ وصلح به فکر راهبردی پابند استنند، کشورها وملت ها دارای راهبردی استند که به آن پابند استند.”

 قرار است که رئیس‌جمهورغنی، هم در روزهای نزدیک به اسلام آباد سفر کند، سفری که ریاست جمهوری گفته روند صلح بخش اصلی گفت‌وگوهای آقای غنی، با مقام‌های پاکستانی را تشکیل می‌دهد. درسال‌های اخیر پاکستان بارها از سوی کابل و واشنگتن به پشتیبانی از هراس افگنی متهم شده است.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

کنایه غنی به رقبای انتخاباتی: نیروهای امنیتی از ارزش های ملی کشور دفاع میکنند

(Last Updated On: سپتامبر 16, 2019) محمد اشرف غنی امروز(دوشنبه، ۲۵ سنبله) در یک همایش …