پاکستان بزودی میزبان نشست میان طالبان وامریکا خواهد بود

(Last Updated On: دسامبر 15, 2018)

قرار است به روز دوشنبه هفته روان طالبان با امریکا در پاکستان گفتگو کنند.

نخست وزیر پاکستان ابراز داشت که واشنگتن از اسلام آباد خواسته تا طالبان را به میز مذاکره بکشاند، از همین رو قرار است به روز دوشنبه همین هفته، نمایندگان امریکا با طالبان در پاکستان به گونه رسمی و مستقیم  گفتگو کنند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان می گوید:”زمانی امریکا ما را حامی گروه های هراس افگن خطاب می کرد اما حالا از ما خواسته تا طالبان را در میز مذاکره با آنان حاضر بسازیم، من هم به این نظرم که جز گفتگو دیگر راه حل  دبگری برای ختم منازعه در افغانستان نیست. به کمک خداوند توانستیم که در هفدهم ماه جاری نشست مستقیم گروه طالبان و امریکا را در پاکستان آماده بسازیم.”

این در حالیست که در این نشست از افغانستان هیچ نماینده ای حضور ندارد اما شورای عالی صلح می گوید که دیدار طالبان با امریکا زمینه سازی برای آغاز گفتگو های صلح بین الافغانی خواهد بود.

قاضی امین وقاد، عضو شورای عالی صلح بیان داشت: “اگر طالبان با امریکایی ها هم ببیند، بالاخره هیئت دولت افغانستان با هیئت طالبان مذاکره خواهد کرد تا به اتوافق به صلح نایل آیند.”

با این حال گفته می شود که در نشست پاکستان، نماینده گان دفتر قطر طالبان با نماینده گان امریکا گفتگو خواهند کرد و روی چگونگی پایان جنگ افغانستان رایزنی خواهد شد.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان گفت: “امریکا می خواهد که پاکستان بر طالبان فشار بیاورد تا آنان حاضر شوند به امریکا در افغانستان پایگاه بدهند اما طالبان این موضوع را رد می کنند.”

حاضر ساختن گروه طالبان به میز مذاکره با امریکا از سوی پاکستان نشان می دهد که اسلام آباد بر این گروه نفوذ بیشتری دارد و می تواند در معادله صلح افغانستان نقش برجسته ای داشته باشد.

محمد رادمنش،یک تن نظامی پیشین افغان چنین می گوید: “تلاش های را که امریکا و پاکستان می کنند، اگر به انجام برسد به یقین که افغانستان به صلح دست خواهد یافت.”

هرچند که طالبان تاکنون چندین بار با نماینده گان امریکا روی پایان جنگ افغانستان رایزنی کرده اند اما این گروه تا حال آماده نشده اند تا در مذاکرات بین الافغانی راه باز کنند.

 اما خوشبینی ها وجود دارد که تلاش های زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان دریچه روشن ی را برای پایان منازعه افغانستان باز کرده و سرانجام به ثمر خواهد نشست.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

تکمیل نشدن بسیاری از روند های تخنیکی و اداری کمیسیون مستقل انتخابات

(Last Updated On: سپتامبر 20, 2019)درچند قدمی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، هنوز بسیاری از روند های …