پالیسی جدید امریکا: نیروهای افغان از مناطق کم جمعیت عقب نشینی کنند

(Last Updated On: جولای 29, 2018)

اداره‌ی دونالد ترامپ از نیروهای افغان که از حمایت ایالات متحده برخوردار است، خواسته است تا از مناطق دور افتاده‌ی افغانستان عقب نشینی کنند.

به گزارشی از روزنامه‌ی نیویارک تایمز به نقل از سه مقام امریکایی که نام‌های شان ذکر نشده، آمده است که این پالیسی بخشی از استراتیژی جدید رییس جمهور ترامپ است.

بر اساس این گزارش، این اقدام از طرفی به منظور محافظت از نیروهای نظامی از حملات در مناطق آسیب پذیر صورت گرفته است و از سوی دیگر، این نیروها تمرکز بیشتر روی حفاظت از بزرگ شهرها خواهند داشت.

به گفته نیویارک تایمز این پالیسی شبیه پالیسی‌های اداره بوش و اوباما است که آنها عملی نکرده بودند.

بر اساس این پالیسی طالبان و سایر گروه‌ها مناطقی را که از قبل در تصرف خود دارند را حفظ کنند و حکومت افغانستان امنیت مراکز شهرهای عمده مانند کابل، کندهار، کندز و جلال آباد را تامین کند.

عقب نشینی به بزرگ شهرها به این معنی است که امریکا و ناتو بعد از گذشت ۱۷ سال حضور نظامی اش در کشور، هنوز توانایی کنترل روستاها را ندارند.

با آنکه به صورت متمادی نیروهای ناتو و امریکا در افغانستان رفت و آمد کرده اند اما در جریان این سال‌ها نه تنها امنیت کل افغانستان را تامین نتوانستند بلکه به صورت تدریجی کنترل مناطق مختلف کشور را از دست دادند.

این در حالی است که رییس جمهور ترامپ زمانیکه سال گذشته استراتژی جدید اداره اش را برای کشور های جنوب آسیا و افغانستان اعلام کرد، تاکید داشت که طالبان و داعش “باید بدانند که آنان هیچ جایی برای پنهان شدن ندارند و هیچ جایی فرا تر از قدرت امریکا و اردوی امریکا وجود ندارد.”

اما در گزارش نیویارک تایمزآمده است که این تصمیم حکومت افغانستان خواهد بود که آیا از مناطق دور افتاده عقب نشینی میکند یا خیر.

نیوریاک تایمز به نقل از یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده نوشته است که شماری از فرماندهان افغان در برابر این پالیسی امریکا ایستادگی کرده و از مناطق دور افتاده عقب نشینی نکرده اند، زیرا به باورآنها در صورت که عقب نشینی کنند، مردم محل فکر خواهند کرد که در برابر آنان “خیانت” صورت گرفته است.

اما حمدالله محب، سفیر افغانستان در امریکا به نیویارک تایمز گفته است که بر اساس این پالیسی قرار نیست که نیروهای افغان مناطق دور افتاده را ترک کنند و آنرا به طالبان واگذار کنند.

اما وی تاکید کرده است که برای حکومت افغانستان تامین امنیت شهرهای بزرگ اولیت دارد.

این در حالی است که روزانه ده ها سرباز کشور در مناطق مختلف کشته و زخمی می‌شوند اما حکومت تا هنوز هیچ اقدامی عملی برای کاهش تلفات نظامیان کشور روی دست نگرفته است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

میزبانی چین از نشست طالبان و سیاسیون؛ حکومت نیز این بار دعوت شده است

(Last Updated On: اکتبر 21, 2019)چین میزبان یک نشست میان افغانی صلح میان طالبان و …