پارلمان: به دلیل بی برنامه بودن حکومت هراس افگنان به اهداف شان میرسند

(Last Updated On: ژوئن 17, 2017)

حکومت درتامین امنیت کشور به ویژه پایتخت برنامه های اثر گذار ندارد و این کار سبب شده تا گروه های هراس افگن به هدف های شان دست پیدا کنند.

نماینده گان مردم درمجلس با ابراز این مطلب می گویند اگر راهکار های عملی برای مهار حمله های هراس افگنی به میان نیاید دامنه نا امنی ها بیشتر از پیش شدت خواهد یافت.

وژمه صافی، نماینده کنر در مجلس گفت: “حملات مرگبار حتی در کابل شدت گرفته، اما تدابیر برای جلوگیری آن بسیار ضعیف است و حکومت حد اقل نمیتواند امنیت پایتخت را تامین کند”.

غلام حسین ناصری، نماینده میدان وردگ گفت: “خون شیعه خون سنی است و مذهب شیعه و تاهنگامی که با سنی همسویی نداشته باشیم مسلمان نیستیم و دشمنان باید بدانند که اگر شیعه را بکشند و یا سنی را، اما شیعه و سنی را از هم جدا کرده نمیتوانند”.

عبدالرحمان رحمانی، نماینده بلخ در مجلس نیز افزود: “باید وجدان ها بیدار شود تا چه وقت ما نظاره گر کشتار مردم باشیم باید همه در برابر دشمنان کشور ایستاده گی کنیم”.

درهمین حال رئیس مجلس نماینده گان هراس افگنان را دشمنان خدا و مسلمانان میداند و از حکومت میخواهد تا راهکار های عملی را برای تامین امنیت مردم روی دست گیرد.

عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نماینده گان گفت: “حمله بر مکان های مذهبی نشان میدهد که این گروه ها عقیده به خدا و اسلام ندارند و دشمنی خود را در برابر خدا اعلان میکنند، ما مخاطب حکومت را قرار میدهیم که برای تامین امنیت مردم راهبرد عملی را اتخاذ کند”.

نماینده گان مردم درمجلس تاکید می ورزد که گروه های هراس افگن از هر گزینه برای ایجاد وحشت میان مردم کار میگیرد، و نیاز است تا همکاری های مردم با نیروهای امنیتی بیشتر شود، و این کار درکاهش نا امنی ها اثر گذار خواهد بود.

از سویی دیگر، آگاهان میگویند رهبران حکومت وحدت ملی در عملی سازی شاخص های مهم کاری شان به ویژه تامین امنیت، رشد اقتصادی، بهبود روابط خارجی، اصلاحات و حکومتداری خوب و مبارزه  با فساد ناکم بوده اند.

به باور بسیاری آگاهان و نهاد های ناظر بر اعمال حکومت، در پنج شاخص مهم کاری رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، عقبگرد جای پیشرفت را گرفته و وضعیت روز افزون به ویژه در بخش امنیت بدتر و خطرناک تر می شود.

در بخش امنیت؛ در حکومت وحدت ملی، بر شمار گروه های هراس افگن شبیه داعش و دامنه جنگ در افغانستان افزوده شد. امروز دست کم در بیست ولایت درگیری جریان دارد و هفت ولایت در دامن تهدید بالای امنیتی قرار دارد. حملات انتحاری که تا چند قدمی ریاست جمهوری، داخل پایگاه های نظامی و حتا خانه خدا هم رسید.

سیاست خارجی حکومت هم نا متوازن خوانده می شود چرا که در نوسان بوده، به باور بسیاری ها نزدیکی با پاکستان پس تر دوباره تنش در روابط و رفاقت قوی با هند یا هم نزدیکی بیش از حد با امریکا، عربستان و امارات این بستر را مساعد ساخت تا از یک سو پاکستان جنگ افغانستان را شدت دهد و در سوی دیگر پای روسیه و ایران نیز به جنگ نیابتی امروز با تبعات و دورنمای های خطرناک برای افغانستان کشانیده شود.

در بخش اصلاحات و حکومتداری خوب؛ هرچند در نظام انتخاباتی اصلاحاتی به میان آمد اما گفته می شود که حکومت قادر به برگزاری انتخابات شورای ملی در سال جاری نیست. روی شناسنامه های برقی چند لایه خاک نشسته و از توزیع اش خبری نیست. در بخش حکومتداری هم امروزه دست کم 8 وزارت از سوی سرپرستان اداره می شوند و سایه سرپرستی در اداره های دولتی فراخ پنداشته می شود. ساختار های تغییر نکرده است.

مبارزه با فساد هم با شعار جهاد با فساد و شکل گیری مرکز عدلی و قضایی از سوی حکومت آغاز شد اما جز چند فرد رده پایین حکومت، پرونده هیچ مقام حکومت و چهره سیاسی در پیوند به فساد باز نشد. امروز گفته می شود بجای کاهش در فساد ،  در وزارت های درامد زا فساد به گونه گسترده این پدیده ریشه کرده و افزایش یافته است شبیه وزارت مالیه، مخابرات، معادن و ترانسپورت. قراردادی ها هم آلوده با فساد پنداشته می شوند.

نا امنی بستر رکود اقتصادی را نیز در سال های پسین پهن ساخت چرا که تشدید ناامنی ها عامل کلان فرار بیش از حد سرمایه از افغانستان گفته می شود در کنار آن سرمایگذاری نیز کاهش یافته و حتا به باور اتاق تجارت و صنایع، افغانستان جای رشد در اقتصاد عقبگرد داشته است.

در کل عملکرد حکومت در برابر این شاخص ها، میزان نارضایتی مردم را هم بیشتر ساخته و شگاف های عمیق در درون حکومت را نیز به رخ کشیده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

جف بزوس ده میلیارد دالر برای مبارزه با گرمای جهانی اهدا میکند

(Last Updated On: فوریه 18, 2020)ثروتمندترین مرد جهان و صاحب شرکت آمازون، جف بزوس ده …