پارلمان به حکومت ضرب العجل یک ساعته تعیین کرد

(Last Updated On: نوامبر 13, 2016)

mpsپس از آنکه به روز یکشنبه (23 عقرب 1395) سه وزیر کابینه افغانستان برای استیضاح به مجلس حاضر نشدند، نماینده گان مردم برای حکومت ضرب العجل یک ساعته تعیین کرد.

به دنبال تنش های تند، مجلس تصمیم گرفت تا حکومت وزیران معارف ،ترانسپورت و مالیه را به پارلمان بفرستد، در غیر آن هشدار داد که اعضای مجلس با استفاده از صلاحیت های قانونی خود برای این وزیران صندوق رای خواهند گذاشت.

این درحالیست که روز گذشته پارلمان افغانستان سه وزیر کابینه را پس از استیضاح در مورد عدم مصرف بودجه انکشافی شان، سلب صلاحیت کرد.

ریاست جمهوری در واکنش به سلب صلاحیت شدن صلاح الدین ربانی وزیر خارجه، محمود بلیغ وزیر فواید عامه و نسرین اوریاخیل وزیر کار و امور اجتماعی، تصمیم مجلس را به اساس ماده 92 قانون اساسی غیر موجه دانسته از اعضای مجلس خواست تا روند استیضاح وزرا را به تعویق اندازند.

سپس رهبران حکومت وحدت ملی شب گذشته با اعضای هیئات اداری مجلس و روسای کمیته های مجلس نمایندگان دیدار و گفتگو کردند.

در اطلاعیه ای که از سوی ریاست جمهوری به نشر رسیده گفته شده که پول بدون اصلاحات به مصرف نمی رسد و این تعهد حکومت به مردم و جامعه جهانی می باشد.

در همین حال رئیس جمهور گفته است که حداقل صد کشور جهان در مصرف بودجه خود مشکل دارد، و وی در حال حاضر وابستگی در بودجه غیر اختیاری را مشکل عمده عدم مصرف بودجه خواند.

نیلوفر ابراهیمی نماینده مردم بدخشان در واکنش به این دیدار خطاب به رئیس مجلس گفت: چی معامله کردید که مجلس را گروگان می گیرید و وقت کشی می کنید؟

در همین حال عبدالودود پیمان نماینده مردم قندز در مجلس هیئت اداری را به تطمیع شدن از سوی ارگ متهم کرده افزود: پلو رئیس جمهور را نخورید، از موقف مردم حمایت کنید، در غیر آن آبروی پارلمان ضرب صفر می شود.

این تصمیم در حالی اتخاذ گردید که سلسله استیضاح 17وزیر از سوی  مجلس نماینده گان به دلیل مصرف کم بودجه انکشافی‌شان در سال 1394 آغاز شده‌ است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

جف بزوس ده میلیارد دالر برای مبارزه با گرمای جهانی اهدا میکند

(Last Updated On: فوریه 18, 2020)ثروتمندترین مرد جهان و صاحب شرکت آمازون، جف بزوس ده …