خبرهای تازه

ووتل: احتمال بیرون شدن بیش از یک هزار نظامی امریکا از افغانستان وجود دارد

(Last Updated On: فوریه 16, 2019)

جوزف ووتل، فرمانده نیروهای مرکزی ارتش امریکا، به خبرگزاری رویترز گفته است که احتمال خروج بیش از یک هزار نظامی  امریکایی از افغانستان وجود دارد.

اما، آقای ووتل تاکید می‌ورزد که این خروج ربطی به تلاش‌های صلح امریکا با طالبان ندارد، بلکه  تطبیق طرح اسکات میلر، فرمانده ماموریت پشیبتانی قاطع در افغانستان است.

آقای ووتل، می‌گوید: “این تلاش‌ها پس از آن آغاز شده که جنرال میلر، ماموریت پشتیبانی حمایت قاطع را در افغانستان بدوش گرفت و تمرکز آقای میلر، این بوده که امریکا تا چه حد می تواند با صرفه جویی، فعالیت مؤثری را در افغانستان داشته باشد و این ربطی به گفتگوهای ما با طالبان ندارد.”

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت می گوید، در صورت برقراری صلح در افغانستان، نیازی به حضور نظامیان خارجی نخواهد بود.

با این حال، هرچند نگرانی از خروج زودهنگام این نیروها وجود دارد، اما رییس اجراییه تاکید می‌ورزد که بیرون شدن نیروهای خارجی روی اوضاع  افغانستان تاثیری نخواهد گذاشت.

آقای عبدالله اظهار می‌دارد: “همیشه بحث تغییر و تبدیل کمی و زیادی نیروها مطرح بوده یک نقطه واضح است که در صورت در این کشور صلح برقرار شود ضرورت به حضور نیروهای خارجی نخواهد بود.”

در پی تلاش‌های امریکا برای پایان جنگ افغانستان، ظاهراٌ این کشور برای رسیدن یک توافق صلح با طالبان تلاش‌هایش را برای بیرون ساختن نظامیان اش آغاز کرده است، ایالات متحده امریکا در حال حاضر در حدود ۱۴هزار سرباز در افغانستان دارد.

اما، شماری از آگاهان مسایل  نظامی خروج زودهنگام نیروهای امریکایی پیش از رسیدن افغانستان به صلح  را سودمند نمی‌دانند.

عتیق الله امرخیل یک تن آگاه نظامی در این مورد می‌گوید: “بیرون شدن به عجله و این هشدار ها سبب شدت جنگ ها خواهد شد و نتیجه بهتر نخواهد داشت.”

این همه در حالی‌ست که روز گذشته شماری از رسانه‌های خارجی گزارش داده اند که وزارت خارجه امریکا در حال یک “بررسی همه‌جانبه” برای کاهش کارمندان سفارت خود در کابل است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

ملیحه حسن در وضعیت بد صحی در زندان به سر می‌برد

(Last Updated On: سپتامبر 22, 2019) ملیحه حسن، یک تن از کمیشنران پیشین کمیسیون مستقل …