خبرهای تازه

ولایت فاریاب شب گذشته گواه یک حمله بزرگ تهاجمی طالبان بود

(Last Updated On: اکتبر 5, 2015)

vlcsnap-2015-10-05-17h22m29s149

 

طالبان شب گذشته بر مرکز ولایت فاریاب حمله کردند، اما با متحمل شدن بیش از هشتاد کشته چند فرمانده شان دوباره عقب نشینی کردند.

وزارت دفاع ملی می گوید که در این حمله تهاجمی صد ها طالب از سه بخش بر شهر میمنه با نظامیان افغان درگیر نبرد شدند. درهمین حال معاون والی فاریاب می گوید که طالبان خود شان را در نزدیکی زندان رسانیده بودند و تلاش داشتند تا زندانیان را آزاد سازند.

وی میافزاید که دراین درگیری ها یک عضو برجسته شورای کویته که فرماندهی این حمله را بر عهده داشت نیز کشته شده است.

طالبان پس از ساعت ها درگیری با نیروهای امنیتی نتوانستند خود شان را داخل شهر میمنه برسانند. معاون والی فاریاب می گوید که طالبان تلاش داشتند تا طرح حمله کندز را در ولایت فاریاب نیز عملی سازند.

عبدالستار بارز معاون والی فاریاب میگوی” طالبان شب گذشته از چند بخش بر شهر میمنه حمله کردند که با مقاومت سخت نیروهای امنیتی رو به  شدند و در ادامه این درگیری ها ده ها طالب به شمول فرمانده جنگی آنان به نام شیخ ولی که از اعضای برجسته شورای کویته بود همراه با محافظ پاکستانی اش کشته شدند.”

درهمین حال وزارت دفاع ملی می گوید که دراین حمله بر شهر میمنه بیش از هشتاد مخالف مسلح دولت کشته شدند .

دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی میگوید” طالبان از سه جهت بر شهر میمنه حمله کردند و پس از مقاومت چند ساعته نظامیان افغان پیش از هشتاد مخالف مسلح دولت کشته شده و به غیر نظامیان اسیب نرسیده است” 

ازسویی هم نماینده گان مردم فاریاب در مجلس می گویند که طالبان توانایی جنگ را در این ولایت ازدست داده اند، و تلاش دارند تا شکست های شان را با راه اندازی این حمله ها توجیه کنند.

بشیر احمد ته ینج عضو مجلس نمایندگان میگوید” طالبان شکست های را که در ولسوالی های قیصار و المار خورده اند، حال تلاش دارند تا حضور شان را با راه اندازی چنین حمله ها به نمایش بگذارند، اما دیدند که نظامیان افغان چه جواب دندان شکستن برایشان دادند.”

 محمد هاشم فاریابی عضو مجلس نمایندگان گفت” طالبان با وجود حمله گسترده نتوانستند حتی یک بخش شهر میمنه را به تصرف شان داشته باشند و با مقاومت سخت نیرو های امنیتی رو به رو شدند صد ها کشته بجا گذاشته و پا به فرار گذاشتند”

اما رئیس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان می گوید که اگر به نیازمندی های پاسگاه های نظامیان افغان در ولسوالی های فاریاب رسیده گی درست میشد، طالبان قادر نمیشدند که بر مرکز این ولایت حمله کنند.

میرداد نجرابی رئیس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده گان میگوید” عملیات پاکسازی مخالفان مسلح درولسوالی های فاریاب موثر بود، اما نظامیانی که دراین بخش ها مستقر شدند، با کمبودی های مواجه شدند که سرانجام طالبان قادر به حمله بر مرکز شدند و حکومت باید این زمینه توجه جدی کند.”

به تازه گی صد ها تن از باشنده گان فاریاب روز گذشته با راهپیمایی حمایت شان را از نظامیان افغان اعلام کردند و با شعار های ضد طالبانی و پاکستان  اعلام کردند که در کنار نظامیان افغان برای دفاع ایستاده خواهند شد.

 

گزارش از رفیع صدیقی 

About Ariana News

Avatar

Check Also

طرزالعمل جدید حکومت برای مساعدت شهروندان بی بضاعت تا تامین قرنطین کابل

(Last Updated On: مارس 29, 2020)حکومت سازوکار تازه ی را برای کمک رسانی به مردم …