وضع تحریم های اقتصادی امریکا بر ایران و تاثیرات منفی آن بالای افغانستان

(Last Updated On: آگوست 7, 2018)

هم زمان با اعلام تحریم های تازه واشنگتن برتهران، دونالد ترامپ در تویترش این پیام را نشر کرد.

«هر کس با ایران معامله کند با آمریکا معامله نخواهد کرد!»

وزارت خارجه افغانستان، با نگرانی از این پیام رییس جمهور امریکا، می گوید که این تحریم ها زنده گی پناهجویان افغان درایران، کاروبار هند ایران و افغانستان در بندر چابهار، و نیز روند داد و ستد بازرگانی ایران و افغانستان را به چالش خواهد کشید.

وزارت خارجه کشور از واشنگتن می خواهد که در وضع تحریم ها بر ایران، داد وستد بازرگانی و سیاسی کابل و تهران را شامل نسازد.

مقام های این وزارت هشدار میدهند که در صورت استثنا قرار نگرفتن روابط کابل و تهران دراین تحریم ها، بسیاری از زیرساخت های افغانستان با خطر نابودی روبرو خواهند شد.

فرامرز تمنا، رییس مرکز مطالعات راهبردی وزارت خارجه می گوید: “خواسته حکومت افغانستان همواره این بوده که در قضیه افغانستان یک استثنا قایل شوند، آن بخش از روابط افغانستان و ایران درعرصه تجارت که به توسعه زیرساخت ها و انکشاف اقتصادی افغانستان کمک میکند، از تحریم ها مستثنی قرار داده شود”.

بر بنیاد آمارها، افغانستان چهارمین کشور بزرگ برای صادرات ایران است. بر اساس تازه ترین  گزارش‌ها ارزش تجارت ایران با افغانستان به جز نفت در چهار ماه نخست سال مالی این کشور به بیش از یک میلیارد دالر رسیده ‌است.

آمارهای اتاق تجارت سازمان همکاری های اقتصادی هم نشان دهنده صادرات ایران به افغانستان بیشتر از دو میلیارد دالر است.

آذرخش حافظی، رئیس اتاق تجارت و صنایع سازمان همکاری های اقتصادی می گوید که هم اکنون ازبهر وضع تحریم های امریکا بر تهران، بازرگانان افغانستان و ایران نمی توانند معاملات کلان بانکی انجام دهند.

آقای حافظی در مورد اظهار داشت: “ما نیازمند تسهیلات بانکی استیم، در حال حاضر حواله های بانکی به مقصد ایران را تمویل کرده نمی توانیم، چون این پول میرود به مرکز سوفت بین المللی و آنجا بلاک میشه و پول به طرف مقابل نمی رسد”.

بندر چابهار که به روزنه تازه ای از همکاری های اقتصادی میان ایران، افغانستان و هند مبدل شده است و زمینه دست یافتن افغانستان به بنادر آبی جهانی را فراهم میسازد، هم زیر بخشی از تحریم ها قرار خواهد گرفت.

درهمین‌حال، شماری‌ از آگاهان اقتصاد،  برای بیرون رفت از وابسته بودن افغانستان به کشور خاصی از حکومت می‌خواهند که روی توافق‌نامه‌های دوجانبه و چندجانبه کار کند که جست‌وجوی راه‌های بدیل بازرگانی با کشورهای همسایه، یکی‌از راه‌های حل مشکلات بازرگانی خارجی کشور دانسته میشود.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

ثبات و همگرایی: مراسم تحلیف عبدالله عبدالله به زودی برگزار خواهد شد

(Last Updated On: فوریه 23, 2020)یک عضو ارشد دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به آریانانیوز …